Dzieje wstrząsów wtórnych. Jak długo będzie huśtało rynkami?

Przez całe lato traderzy lamentowali, że rynek utknął w martwym punkcie, ale kiedy uderzył wyczekiwany szok bardzo się zdziwili.

Publikacja: 14.09.2016 13:43

Dzieje wstrząsów wtórnych. Jak długo będzie huśtało rynkami?

Foto: Bloomberg

Piątkowa wyprzedaż na Wall, Street ma cechy wspólne z turbulencjami jakie miały miejsce w przeszłości. Takie erupcje zmienności rzadko szybko wygasają, a ostatnia była dziesięciokrotnie silniejsza od średniej dziennych zmian w sierpniu.

Wcześniej inwestorzy mieli do czynienia tylko z pięcioma silniejszymi skokami zmian niż ostatni. Taki bieg wydarzeń może być po myśli niedźwiedzi, które w lipcu i sierpniu alarmowały, iż wszechobecny spokój na rynkach akcji, obligacji i walut może skończyć się wielkim hukiem, a nie tylko jękami zawodu.

Jednak szczególnie niepokojąca jest rzadko zdarzająca się nagła i jednoczesna wyprzedaż wszystkich aktywów.

- Spodziewamy się dużej aktywności, kiedy inwestorzy zaczną zastanawiać się na d tym jak wejść w czwarty kwartał. – wskazuje Brad McMillan, główny strateg inwestycyjny Commonwealth Financial Network, gdzie inwestorzy ulokowali aktywa o wartości 100 miliardów dolarów. Twierdzi, że zmienność nie zniknie, lecz zostanie „zmagazynowana".

Akcje i obligacje po raz drugi od piątku nurkowały w tandemie podbijając miary zmienności gdyż inwestorzy stracili wiarę w to, iż banki centralne mają jeszcze jakąś amunicję by stymulować wzrost gospodarczy.

Akcje amerykańskie doświadczyły trzech co najmniej 1-proc. ruchów po 43 sesjach martwoty. A rentowności obligacji skarbowych wyłamały się z najwęższego miesięcznego kanału wahań od dekady. Wyprzedaż objęła też ropę naftową co zdołowało waluty państw eksportujących ten surowiec i w rezultacie inwestorzy nie mieli gdzie uciec z pieniędzmi.

- Inwestorzy z pewnością są zdenerwowani – mówi Robert Pavlik z Boston Private Wealth. Jego firma ma w zarządzaniu ponad 9 miliardów dolarów. Wprawdzie dysponuje zapasem gotówki, ale niewiele to pomoże w sytuacji, kiedy 90proc. aktywów wciąż jest w akcjach. - Nic na to nie można poradzić i trzeba przetrzymać ból – dodaje zrezygnowany.

Takie nagłe eksplozje zmienności nie zanikają tak szybko jak się pojawiają. W poprzednich takich pięciu przypadkach średnie dzienne 1,5-proc.zmiany indeksu Standard&Poor's500 utrzymywały się przez 20 sesji.

Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy
Gospodarka światowa
500 mld USD na sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Kara za fentanyl i koniec globalnego CIT
Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję