Zarządzający, który miażdży rywali

Postawił nie niekochane spółki i wygrał.

Aktualizacja: 06.02.2017 16:06 Publikacja: 07.10.2016 14:15

Zarządzający, który miażdży rywali

Foto: 123rf

Ten zarządzający zapuścił się w najciemniejsze zakątki rynku akcji i pokonał 99 proc. rywali. Tatsuro Nigauri z Daiwa SB Securities stosuje prostą strategię. Kupuje walory tanich spółek z japońskiego indeksu Jasdaq, nawet wówczas, kiedy nie mają obiecujących perspektyw. I czeka na odbicie. Zwykle są to firmy, którymi niemal wcale nie interesują się jego konkurenci, a dzienny wolumen obrotów tymi papierami nie przekracza 5 proc. wszystkich walorów.

W tym roku to podejście jest wyjątkowo opłacalne. J-Stock Active Open Fund zarządzany przez Tatsuro Nigauriego jest lepszy niż 99 proc. rywali, co więcej jest najlepszym w Japonii funduszem inwestującym w małe spółki i trzecim w klasyfikacji ogólnej, wskazują dane zgromadzone przez Bloomberga.

Zdaniem Nigauriego sukces jego funduszu dowodzi, iż japoński rynek akcji wchodzi w nowa fazę, kiedy maruderzy stają się liderami wzrostów. Podkreśla, że w większości przypadków te akcje stanowią pułapkę jeśli chodzi o wartość, ale nie ma z tym problemu tak długo jak ich kursy nie spadają. Liczy, że któregoś dnia niektóre z nich ruszą w górę.

Wprawdzie fundusz Nigauriego (jeden z ośmiu, którymi zarządza) ma tylko 481 milionów jenów (4,6 miliona dolarów), jego wzlot na szczyty rankingów pokazuje, iż małe spółki wygrywają korzystając z tego, że silny jen zaszkodził perspektywom japońskich eksporterów.

- Kiedy około 2013 roku wystartowała Abenomika wszystko poszło w górę, ale od 2015 sytuacja zmieniła się. W minionym roku i pierwszym półroczu obecnego dominowały szybko rosnące małe firmy, generujące przychody na rynku krajowym. Był to wszakże trudny okres dla akcji wartościowych, którym lepiej wiodło się w ostatnich miesiącach – wyjaśnia Nigauri.

W świecie zarządzającego Daiwa SB Investment selekcja spółek nie polega wyłącznie na komputerowych analizach wskaźników. Rocznie odbywa około 800 spotkań z menedżerami spółek próbując zorientować się na ile stabilne są ich zyski a także ocenić wiarygodność prognoz wyników finansowych. Później konfrontuje to ze swoją wizją właściwych poziomów wskaźnika cena/zysk i na tej podstawie decyduje, które akcje są niedowartościowane.

- Dla zarządzającego funduszem małych spółek kluczowe są spotkania z ich zarządami – przekonuje Tatsuro Nigauri. Podkreśla, że zwycięstwo bądź porażka uzależnione są od liczby osobiście poznanych spółek.

Portfel funduszu Nigauriego w połowie wypełniony jest akcjami firm z subindeksu Jasdaqa obejmującego najbardziej płynne walory. W tym roku ma na plusie 16 proc. podczas gdy szerszy rynek zanurkował.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?