Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 13:12 Publikacja: 28.11.2016 15:00
Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieta musi teraz ograniczyć ewentualne straty, jakie jego kraj może ponieść na rządach Trumpa. Czy pójdzie na ustępstwa w sprawie budowy granicznego muru i renegocjacji układu NAFTA?
Foto: Archiwum
Noc wyborcza była horrorem nie tylko dla Hillary Clinton i jej zwolenników. Na zwycięstwo Donalda Trumpa gwałtownie zareagowała również meksykańska waluta. Peso traciło 9 listopada nad ranem nawet 13 proc. wobec dolara amerykańskiego. Choć część z tych strat udało się później odrobić, to w końcówce zeszłego tygodnia było 11 proc. słabsze od dolara niż w dniu wyborów prezydenckich. Choć wcześniej jego kurs był uznawany za barometr szans wyborczych Donalda Trumpa (umacniało się, gdy tracił w sondażach, słabło, gdy zyskiwał), to zwycięstwo republikańskiego kandydata i tak okazało się sporym zaskoczeniem dla rynkowych graczy zaangażowanych na rynku meksykańskiego peso. IPC, główny indeks giełdy w Mexico City, stracił od dnia wyborów ponad 7 proc. Meksykański bank centralny studził nastroje, podwyższając główną stopę procentową o 50 pkt baz., do 5,25 proc., najwyższego poziomu od 2009 r. Wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że problem nie leży w wysokości stóp, ale w tym, że Donald Trump wielokrotnie obiecywał w kampanii wyborczej, że będzie renegocjował układ NAFTA (o wolnym handlu między USA, Kanadą i Meksykiem) i zniechęci amerykańskich producentów do przenoszenia fabryk na południe od Rio Grande. „Efekt Trumpa" zaczyna już działać – koncern Ford po wyborach nagle wycofał się z planów otwarcia nowego zakładu w Meksyku. Jeśli nowy prezydent rzeczywiście wdroży swą protekcjonistyczną politykę, to Meksyk znajdzie się w gronie krajów, które najmocniej stracą na tym gospodarczo. Meksykański prezydent Enrique Pena Nieto już stara się zapobiec najgorszemu, deklarując możliwość pójścia na ustępstwa wobec USA. – Zmodernizujmy układ NAFTA, tak by był silniejszym i bardziej nowoczesnym mechanizmem – proponuje Nieto, a wtóruje mu premier Kanady Justin Trudeau. Takie zapowiedzi już są zwycięstwem Trumpa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Początek drugiej kadencji prezydenckiej Donalda Trumpa przyniósł inwestorom dużo wstrząsów i rozczarowań. Choć indeks S&P 500 jeszcze w lutym ustanowił rekord wszech czasów. Powrót do trwałych zwyżek może być bardzo trudny.
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas