Francja wybierze kontynuację?

Zwycięstwo Macrona może odsunąć ryzyko dezintegracji Eurolandu, ale go całkiem nie zlikwiduje. Zwłaszcza jeśli kadencja nowego prezydenta będzie równie nieudana jak jego poprzednika.

Publikacja: 04.05.2017 13:49

7 maja w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji zmierzą się przedstawiciele dwóch polityczny

7 maja w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji zmierzą się przedstawiciele dwóch politycznych światów. Emmanuel Macron, założyciel centrolewicowej partii En Marche!, w kluczowych kwestiach zapewne będzie w dużym stopniu kontynuował politykę poprzedników. Marine le Pen, do niedawna przewodnicząca eurosceptycznego Frontu Narodowego, zapowiada zaś daleko idące zmiany, których częścią ma być wyprowadzenie Francji ze strefy euro i ograniczenie islamskiej imigracji.

Foto: Archiwum

Wygląda na to, że największe tegoroczne zagrożenie dla euro zniknęło z radarów. Frexitu nie będzie – przynajmniej przez najbliższe pięć lat. Rynki wpadły w euforię, kiedy zwycięstwo w pierwszej turze francuskich wyborów parlamentarnych odniósł Emmanuel Macron, prounijny, centrolewicowy kandydat stylizujący się na technokratę. Inwestorzy szybko uznali, że ma on już niemal w kieszeni zwycięstwo nad swoją kontrkandydatką Marine Le Pen, nacjonalistką deklarującą chęć wyprowadzenia Francji ze strefy euro i zaprzęgnięcia Banku Francji w służbę rozbudowy krajowego przemysłu. Oczywiście, tego że fortuna się odmieni, a Le Pen wygra, nie da się w 100 proc. wykluczyć, ale na razie wszystko wskazuje, że większość wyborców przegranych kandydatów z lewicy i prawicy przekaże swoje głosy na Macrona, by zapobiec zwycięstwu kandydatki populistycznej prawicy. Tak było w 2002 r., gdy do drugiej tury wyborów przeszedł Jean-Marie Le Pen (ojciec Marine, obecnie skłócony z nią politycznie) oraz kandydat centroprawicy Jacques Chirac. Wygrał Chirac, uzyskując aż 87 proc. głosów. Le Pen spełnił zaś podobną rolę jak obecnie jego córka: wyeliminował słabsze sztuki z establishmentowego stada kandydatów.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA