Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.05.2017 15:29 Publikacja: 15.05.2017 15:29
Ivanka Trump należy do najbardziej zaufanych doradców swojego ojca – prezydenta USA.
Foto: AFP
Ma 35 lat, słowiańskie korzenie (jej matka jest Czeszką) i jest uznawana za najpotężniejszą kobietę w Ameryce. Ivanka Trump to najstarsza córka prezydenta USA, osoba zaliczająca się do jego najbardziej zaufanych ludzi, pełniąca nieodpłatnie funkcję prezydenckiej doradczyni. Wpływ jej oraz jej męża Jareda Kushnera (prezydenckiego doradcy) na Donalda Trumpa był bardzo widoczny w pierwszych miesiącach rządów nowej administracji i wywoływał zazdrość oraz niepokój wielu środowisk. Ivankę łączono z decyzją o bombardowaniu Syrii, ze zbliżeniem z Chinami oraz ze złagodzeniem stanowiska prezydenta wobec układu NAFTA. Liberalni nowojorscy przyjaciele Ivanki Trump i Jareda Kushnera lobbowali u nich prosząc, by USA nie wycofywały się z paryskiego porozumienia klimatycznego. Zwolennicy Trumpa z alternatywnej prawicy (alt-right) obwiniają zaś „księżniczkę Ivankę" i „księcia Kushnera" za wszelkie działania nowej administracji, które im się nie podobają. Jednocześnie Ivanka, jako kobieta biznesu (będąca wcześniej wiceprzewodniczącą rodzinnego holdingu The Trump Organization) i zarazem była modelka, jest szczerze podziwiana przez miliony ludzi. W Chinach uchodzi za ikonę stylu i jest nazywana boginią. Amerykańscy chirurdzy plastyczni wskazują zaś, że bardzo wiele klientek prosi ich o to, by upodobnili je do Ivanki. Gdy jedna z sieci domów towarowych w USA po wyborach prezydenckich ostentacyjnie zrezygnowała ze sprzedaży linii odzieżowej firmowanej przez Ivankę, spotkała się z bojkotem konsumentów, a sprzedaż ubrań firmowanych przez córkę prezydenta Trumpa gwałtownie wzrosła w internecie. Na razie Ivanka umiejętnie „ociepla wizerunek" administracji Trumpa, jednak jej biznesowe koneksje mogą się z czasem stać dla tej ekipy obciążeniem.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Początek drugiej kadencji prezydenckiej Donalda Trumpa przyniósł inwestorom dużo wstrząsów i rozczarowań. Choć indeks S&P 500 jeszcze w lutym ustanowił rekord wszech czasów. Powrót do trwałych zwyżek może być bardzo trudny.
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas