Deutsche Bank, Commerzbank: Minister finansów popiera pomysł fuzji

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz ponowił apel o utworzenie krajowego czempiona bankowego, co odebrano jako wyraźne poparcie dla potencjalnej fuzji Deutsche Banku z Commerzbankiem, i to akurat w momencie, gdy negocjacje wkroczyły w decydującą fazę.

Publikacja: 03.04.2019 05:02

Olaf Scholz

Olaf Scholz

Foto: Bloomberg

Na branżowym spotkaniu w Monachium Scholz powiedział, że wprawdzie Niemcy mogą się cieszyć z obecności wielu banków z całego świata, ale kraj i jego nastawiona na eksport gospodarka potrzebują „silnych banków", które wspierałyby niemieckie interesy na świecie.

Ministerstwo Finansów odgrywało kluczową rolę w zakulisowych rozmowach w sprawie połączenia dwóch największych giełdowych banków. Zarówno Scholz, jak i jego zastępca Joerg Kukies, były bankier Goldmana Sachsa, zgodnie wspierali koncepcję fuzji, argumentując, że Niemcom potrzebny jest silny bank.

Negocjacje na temat połączenia, które wywołało sprzeciw zarówno związków zawodowych, jak i opozycyjnych polityków obawiających się redukcji zatrudnienia i finansowego ryzyka, znalazły się w kluczowym momencie. Szef rady nadzorczej Deutsche Banku Paul Achleitner powiedział, że decyzja w sprawie rozpoczęcia całej operacji ma być podjęta do 26 kwietnia.

Od kiedy w połowie marca oba banki wydały oficjalne oświadczenie w sprawie planowanej fuzji, rząd zachowywał milczenie, a kanclerz Angela Merkel zdystansowała się od całej sprawy, mówiąc, że to prywatny biznes.

Z sondażu opinii publicznej przeprowadzonego w minionym tygodniu przez gazetę „Bild" wynika, że 43 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko fuzji, a jedynie 17 proc. za połączeniem obu banków. Wskaźnik popularności ministra Scholza spadł o 10 pkt proc. w ankiecie opublikowanej w poniedziałek przez tygodnik „Der Spiegel", gdyż był on powszechnie krytykowany właśnie za zajęcie tak otwartego stanowiska wobec fuzji.

Tymczasem oba banki zatrudniają kolejnych doradców z Wall Street.

Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii