5 bln USD długu zaciągniętego u Chińczyków

Zadłużenie zaciągnięte na całym świecie wobec chińskich państwowych instytucji finansowych wynosiło w 2018 r. ponad 5 bln USD, czyli około 6 proc. globalnego PKB – wyliczył niemiecki Instytut Kiloński ds. Gospodarki Światowej. Na początku tego stulecia zadłużenie zaciągnięte na całym świecie u Chińczyków wynosiło około 500 mld USD, czyli blisko 1 proc. ówczesnego globalnego PKB.

Publikacja: 11.07.2019 05:00

5 bln USD długu zaciągniętego u Chińczyków

Foto: Adobestock

Z wyliczeń Instytutu Kilońskiego wynika, że państwa rozwijające się są winne bezpośrednio Chinom 380 mld USD. Tymczasem ich zadłużenie wobec wierzycieli z Klubu Paryskiego, czyli 22 państw rozwiniętych (m.in. USA, Japonii i Niemiec) wynoszą 246 mld USD. Do końca 2017 r. 80 proc. gospodarek rozwijających się i wschodzących otrzymało różnego rodzaju pożyczki z Chin.

Spora część pożyczek udzielanych przez Chiny krajom rozwijającym się jest mocno nieprzejrzysta. Zdarza się np., że są zakamuflowane jako kredyty udzielane przez banki z ChRL chińskim firmom realizującym rządowe kontrakty w krajach Trzeciego Świata. „Około 50 proc. pożyczek udzielanych przez Chiny państwom rozwijającym się i gospodarkom wschodzącym nie jest uwzględniana w oficjalnych statystykach. Nie są odnotowywane przez międzynarodowe instytucje nadzorcze, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Klub Paryski, przez agencje ratingowe ani przez prywatne spółki udostępniające dane" – piszą analitycy Instytutu Kilońskiego. Wpływ na kiepską jakość oficjalnych statystyk dotyczących pożyczek zaciąganych w Chinach ma to, że chińskie instytucje finansowe udzielają kredytów również państwom mającym poważne problemy gospodarcze i polityczne, takim jak Wenezuela, Zimbabwe czy Iran. Pożyczki dla takich krajów są bardziej ryzykowne, ale motywowane politycznie.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA