Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.09.2019 05:00 Publikacja: 23.09.2019 05:00
Foto: AFP
Odsetek oszczędzających rośnie. W zeszłym roku wynosił on 46 proc. Chińczycy zaczynają mniej bowiem ufać państwowemu systemowi emerytalnemu. Na pierwszy rzut oka państwowy fundusz zapewniający wypłatę emerytur dysponuje imponującymi rezerwami wartymi 4,8 bln juanów (2,67 bln złotych). Chińska Akademia Nauk Społecznych ostrzegła jednak, że rezerwy te osiągną swój szczyt w 2027 r. i wyniosą 6,99 bln juanów. Później mają stopniowo spadać. W 2035 r. zostaną wyczerpane, a w 2050 r. w funduszu pojawi się deficyt wynoszący 11 bln juanów. O ile obecnie na jednego emeryta przypada w Chinach dwóch pracujących, o tyle w 2050 r. ten stosunek będzie wynosił 1:1. W Państwie Środka funkcjonuje obecnie system emerytalny oparty na trzech filarach: państwowy fundusz, fundusze pracownicze i fundusze prywatne. HK
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek drugiej kadencji prezydenckiej Donalda Trumpa przyniósł inwestorom dużo wstrząsów i rozczarowań. Choć indeks S&P 500 jeszcze w lutym ustanowił rekord wszech czasów. Powrót do trwałych zwyżek może być bardzo trudny.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas