Thomas Cook poleciał na dno

Brytyjska spółka Thomas Cook, najstarsze biuro podróży na świecie, ogłosiła upadłość, ponieważ nie udało się osiągnąć porozumienia z wierzycielami. Inwestorzy spodziewali się takiego scenariusza – już w piątek notowania spółki spadły o blisko 23 proc., do 3,45 funtów.

Publikacja: 23.09.2019 12:23

Thomas Cook poleciał na dno

Foto: Bloomberg

Spółka była notowana na giełdzie w Londynie i Berlinie, gdzie od poniedziałku wstrzymano obrót akcjami. – Niestety w wyniku działań likwidacyjnych nie ma szans na wznowienie notowań Thomasa Cooka – poinformowały brytyjskie władze.

Na wyeliminowaniu z rynku największego gracza, jakim był Thomas Cook, skorzystali akcjonariusze innych biur podróży i linii lotniczych. Na rozpoczęciu poniedziałkowej sesji na LSE notowania TUI rosły o ponad 10 proc., a Easy Jeta o 6,5 proc.

Akcje chińskiej spółki Fosun Tourism, której założyciel Guo Guangchang jest największym akcjonariuszem Thomasa Cooka, spadły o 5 proc. – Fosun jest rozczarowany, że firma Thomas Cook nie była w stanie znaleźć realnego rozwiązania swoich problemów finansowych – napisała chińska firma w oświadczeniu.

Nie powiodły się prowadzone przez cały weekend rozmowy ratunkowe Thomasa Cooka z bankami, inwestorami i wierzycielami. W piątek spółka poinformowała, że potrzebuje dodatkowych 200 mln funtów ponad wcześniej zapowiadane 900 mln funtów. Spekulowano, że brytyjski rząd powinien ratować firmę, jednak Londyn odrzucił taką możliwość.

– Chciałbym przeprosić miliony naszych klientów i tysiące pracowników, dostawców i partnerów, którzy wspierali nas od wielu lat. Jest nam niezwykle przykro, że nie udało się uratować firmy – napisał Peter Fankhauser, prezes Thomasa Cooka, w oświadczeniu.

Jak informuje Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego, za granicą przebywa 150 tysięcy brytyjskich klientów tego touroperatora. Brytyjski rząd rozpocznie największą operację sprowadzania swoich obywateli z zagranicy w powojennej historii.

Według szacunków liczba klientów Thomasa Cooka na wakacjach to ponad 600 tysięcy. Oprócz Brytyjczyków są to głównie Niemcy i Skandynawowie. W Polsce do spółek z grupy Thomasa Cooka należy Neckermann Polska.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą