Peloton dołącza do giełdowych jednorożców

Amerykański startup fitnessowy Peloton Interactive sprzedał akcje o wartości blisko 1,2 mld USD w swojej pierwszej ofercie publicznej. Dziś akcje zaczną być notowane na giełdzie Nasdaq.

Publikacja: 26.09.2019 11:25

Peloton dołącza do giełdowych jednorożców

Foto: AFP

Spółka osiągnęła wycenę 8,2 mld USD, co oznacza, że dołączyła do grona startupowych jednorożców (spółek o wartości powyżej 1 mld USD). Jest to niemal dwukrotnie więcej niż podczas ostatniej prywatnej rundy finansowania, kiedy spółka została wyceniona na 4,15 mld USD.

Peloton oferował inwestorom akcje w przedziale cenowym 26–29 USD. Wszystkie akcje znalazły nabywców po cenie 29 USD. Peloton jak większość startupów nie jest rentowy. Przez trzy ostatnie lata spółka nie wypracowała ani dolara zysku, a jej IPO było postrzegane przez rynek jako test apetytu inwestorów na akcje spółek przynoszących stratę.

Peloton jest pierwszą firmą, która produkuje rowery stacjonarne i bieżnie wyposażone w ekrany umożliwiające użytkownikom zdalne dołączanie do zajęć na żywo i rejestrowanie zajęć fitness. Produkt znajduje wiernych fanów, którzy transmitują swoje treningi z domów, hoteli lub biur.

Firma posiada 1,4 mln subskrybentów, którzy korzystają z konta Peloton, a sprzedaż rowerów stacjonarnych za 2 tys. USD i bieżni za 4 tys. USD pomaga spółce osiągać wysokie marże.

W roku obrotowym zakończonym 30 czerwca spółka osiągnęła przychody na poziomie 915 mln USD, co stanowi wzrost o 110 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Strata netto w 2019 r. wzrosła jednak do 245,7 mln USD, w porównaniu z 47,9 mln USD straty rok wcześniej.

Firma toczy także spory sądowe, w tym pozew w wysokości 300 mln USD wniesiony przez 10 wydawców muzycznych i grupy artystyczne, które oskarżają Peloton o użycie ponad 2200 piosenek bez odpowiedniej licencji.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą