Oferta dla Irlandii nie wzbudziła entuzjazmu

Brytyjski rząd Borisa Johnsona przedstawił Brukseli swoją propozycję warunków brexitu

Publikacja: 03.10.2019 05:00

Oferta dla Irlandii nie wzbudziła entuzjazmu

Foto: Bloomberg

Przewidują one, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE zaplanowanym na 31 października 2019 r. do końca 2020 r. będzie trwał okres przejściowy, w trakcie którego kraj będzie w unii celnej z UE. 1 stycznia 2021 r. ma wyjść ze wszystkich unijnych instytucji. Irlandia Płn. będzie jednak aż do 2025 r. obszarem dostosowanym do unijnych regulacji dotyczących żywności i towarów przemysłowych. Będzie też obowiązywał swobodny przepływ osób między nią i UE. Nie będzie kontroli granicznych pomiędzy nią a Republiką Irlandii, a towary zmierzające do Irlandii Płn. będą podlegały kontrolom z dala od jej granicy, głównie na morzu. W 2025 r. parlament lokalny Irlandii Płn. we współpracy z rządem Irlandii zdecydują, czy kontynuować ten układ.

– Jeśli UE będzie się upierała przy wprowadzeniu kontroli celnych, będziemy musieli to zaakceptować. Myślimy, że te kontrole powinny być absolutnym minimum, nieintruzywne i nie będą wymagały nowej infrastruktury – stwierdził Johnson.

Plan Borisa Johnsona, nazywany: dwie granice na cztery lata, został już zaakceptowany przez Demokratyczną Partię Unionistyczną (DUP), czyli ugrupowanie z Irlandii Płn., które dotychczas odrzucało unijne propozycje dotyczące rozwiązania problemu Irlandii Płn. (propozycje zwane irlandzkim bezpiecznikiem). Chłodno został jednak oceniony zarówno przez władze, jak i opozycję w Republice Irlandii. Z przecieków wynika również, że nie wzbudził on entuzjazmu w Brukseli.

– Ludzie tutaj nie chcą granicy celnej pomiędzy Północą i Południem, a żaden brytyjski rząd nie powinien ustanawiać posterunków celnych wbrew woli ludzi z wyspy Irlandia – powiedział Leo Varadkar, irlandzki premier.

Rynek też nie uznał propozycji Johnsona za przełom. Funt w środę po południu słabł o 0,3 proc. wobec dolara. Za 1 funta płacono wówczas 1,225 USD.

GG Parkiet

Propozycja brytyjskiego premiera powinna być przyjęta lub odrzucona przez państwa UE najpóźniej 17 października, czyli w dzień unijnego szczytu. Najpóźniej do 19 października premier Johnson jest zobligowany przez brytyjski parlament do napisania listu do Komisji Europejskiej z prośbą o przesunięcie brexitu. HK

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz