Niewykorzystane miliardy firmy Buffetta

Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł inwestycyjny Berkshire Hathaway postanowił wykorzystać część ze swoich 128 mld rezerw gotówkowych na przejęcie. Ostatecznie jednak nie doszło do akwizycji, oferta Buffetta została bowiem przelicytowana.

Publikacja: 02.12.2019 05:00

Warren Buffett

Warren Buffett

Foto: AFP

 

Na koniec III kwartału Berkshire Hathaway zgromadził rekordową sumę 128 mld USD. Warren Buffett tłumaczył wtedy, że spółka „śpi na gotówce", ponieważ analizuje rynek i szuka potencjalnych inwestycji „o wielkości słonia".

W końcu wehikuł inwestycyjny ruszył na zakupy. Celem była spółka TechData, globalny dystrybutor produktów i usług technologicznych, który w ubiegłym roku wypracował 37 mld USD przychodów. Berkshire zaoferował 140 USD za akcję spółki, co wyceniłoby TechData na 5 mld USD. Ostatecznie jednak fundusz private equity Apollo Global Management zaoferował 145 USD i Tech Data wybrał tę ofertę jako najlepszą. Buffett poinformował, że nie zamierza składać wyższej oferty.

Multimiliarder nadal będzie aktywnie analizował rynek pod względem możliwych akwizycji, ale wielokrotnie zwracał uwagę, że wyceny niektórych spółek są przesadzone.

Jak wynika z ostatnich informacji amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Berkshire Hathaway ma w portfelu 48 spółek. Portfel ten nie jest jednak bardzo zdywersyfikowany – sześć spółek odpowiada za 70 proc. wartości portfela konglomeratu. Wśród inwestycji Berkshire znajdują się m.in. akcje Amazona, Apple, American Airlines, Bank of America czy Coca-Coli.

Niewykorzystywana gotówka na kontach Berkshire Hathaway zaczęła być kością niezgody wśród niektórych akcjonariuszy. David Rolfe, który od kilkudziesięciu lat był akcjonariuszem Berkshire Hathaway, sprzedał niedawno cały pakiet akcji. Rolfe tłumaczył, że sprzedaje udziały w Berkshire z powodu frustracji, bo holding śpi na gotówce i nie wykorzystuje możliwości, jakie daje najdłuższa hossa w historii USA. Mimo że indeksy w Stanach są rozgrzane do czerwoności, notowania Berkshire radzą sobie gorzej niż indeks S&P 500. Od początku roku akcje klasy B zdrożały o niecałe 8 proc., do 220,5 USD, w porównaniu z 26-proc. wzrostem S&P 500. DoS

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami