Respondenci zdają się jednak nie zwracać uwagi na bieżącą sytuację na rynkach i konsekwentnie zwiększają swoje oczekiwania zarówno w krótkiej, jak i długoterminowej perspektywie, podnosząc poziom optymizmu do pułapów z początku stycznia tego roku. Poprawa nastrojów wbrew zachowaniu się rynku może być podtrzymywana przez zbliżający się europejski program QE i oczekiwaną reakcję rynków po uruchomieniu tego programu oraz przez porozumienie w sprawie Grecji.

26.02–3.03.2015

Na co zwrócić uwagę

- japońska inflacja – paradoksalnie w przypadku Japonii wyższa inflacja będzie cieszyła inwestorów z uwagi na wypychanie oszczędności z obligacji. Po spadkach cen ropy naftowej trudno będzie jednak osiągnąć wartość wyższą niż prognozowane 2,4 proc.

- amerykański PKB – w piątek pojawią się informacje o stanie amerykańskiej gospodarki za IV kwartał ubiegłego roku. Prognoza na poziomie 2,6 proc. to co prawda dwukrotnie mniej niż było w poprzednim kwartale, ale po tak dobrym jak ostatnio okresie każdy wynik powyżej 2,5 proc. powinien być przez inwestorów odbierany pozytywnie.

- amerykański przemysł – najbliższy wtorek przyniesie najnowszy odczyt indeksu ISM dla przemysłu. Prognoza (52,5 pkt) coraz bardziej zbliża się do newralgicznego poziomu 50 pkt. Nie jest to jeszcze oznaka słabnięcia amerykańskiej gospodarki, ale utrzymujące się słabnące odczyty w różnych sektorach mogą zacząć burzyć optymizm inwestorów.