Małe i średnie firmy. Dlaczego „misie” wymierają?

Rząd PiS uważa małe i średnie firmy za fundament polskiej gospodarki i – jak zapewnia – oferuje im duże wsparcie. Mimo to takich przedsiębiorstw w Polsce systematycznie ubywa.

Publikacja: 10.03.2020 10:54

Istnieją badania wiążące wielkość przedsiębiorstw z szeroko rozumianą praworządnością. To zrozumiałe: jeśli prawo się często zmienia, jego jakość jest niska, a sądy są nieefektywne, to lepiej pozostać małą, elastyczną firm - ALEKSANDER ŁASZEK - główny ekonomista FOR

Foto: materiały prasowe

„Podstawą polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa, którym należy stworzyć optymalne warunki rozwoju". To element gospodarczego credo rządu PiS, zapisanego w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (SOR). Jej realizacja miała prowadzić do „zwiększenia liczby aktywnych małych i średnich przedsiębiorstw" oraz „zmniejszenia liczby aktywnych mikropodmiotów, które nie zatrudniają ani jednego pracownika". Trzy lata po przyjęciu SOR w Polsce przybywa mikrofirm, umacniają się też firmy największe. Ale MŚP, które premier Mateusz Morawiecki nazywa solą ziemi i oczkiem w głowie rządu, systematycznie ubywa. I dzieje się tak, choć wiele z zapowiadanych w tym strategicznym dokumencie pomysłów, które miały wzrost tego segmentu przedsiębiorstw ułatwiać, rząd PiS wprowadził w życie.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
NBP ma już w rezerwach 497 ton złota
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Firmy powinny przygotować się na wzrost rotacji
Gospodarka krajowa
Niepokojące sygnały z polskich firm
Gospodarka krajowa
Gdzie trzeba potrzeć, żeby uwolnić ducha polskiej przedsiębiorczości?
Gospodarka krajowa
RPP zgołębiała, ekonomiści zmieniają prognozy
Gospodarka krajowa
Gołębi zwrot RPP, obniżka stóp możliwa nawet już w maju