Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%. Solidnymi wzrostami może pochwalić się także S&P500 (+1,7%) oraz Dow Jones (+1,2%). Pozytywne nastroje (choć w mniejszym stopniu) widać także na europejskich rynkach. Niemiecki DAX zyskał dziś 0,37%, włoski IT40 wzrósł o 0,48%, a Stoxx Europe 600 zanotowało zwyżkę o 0,1%. 

Dzisiejsza sesja przyniosła także poprawienie nastrojów w sektorze leków przeciwko otyłości. Dzięki lepszym od oczekiwań wynikom Eli Lilly sentyment wokół tego sektora szybko poprawił się po rozczarowaniu wczorajszymi danymi od Novo Nordisk. Amerykański gigant medyczny opublikował wyniki pokazujące zarówno wyższą dynamikę przychodów, jak i lepsze marże. Do tego spółka podniosła swoje prognozy na 2024 r., przewidując przychody na poziomie 45,4-46,6 mld $ oraz skoryg. zysk na akcję w przedziale 16,1-16,6 $. Te prognozy okazały się nawet w najgorszym wypadku (tj. dolnych widełkach) lepsze od założeń konsensusu analityków. Stąd notowania Eli Lilly rosną dziś o 8%. Jednocześnie mocne wyniki spółki przywróciły nadzieję inwestorom w cały sektor. Viking Therapeutics, spółka, która ostatnio poinformowała o postępach w badaniach klinicznych kandydata na lek w segmencie leków przeciw otyłości, zyskuje dziś ponad 9%, a Novo Nordisk zyskuje dziś prawie 4%. 

Mocne wzrosty zanotował dziś Viatris, również spółka z sektora farmaceutycznego, która także zaraportowała wyższe od oczekiwań wyniki, a także podniosła swoje prognozy na 2024 odnoszące się do nowych produktów do 500-600 mln $. W reakcji na te informacje notowania spółki rosną dziś o ponad 5%. 

Z drugiej strony bieguna wyników znajduje się dziś Warner Bros. Discovery, który zanotował spadek przychodów o 6% r/r, a także zaraportował znaczące pogorszenie wolnych przepływów pieniężnych, wynoszące -43% r/r. Spadek ten najmocniej spowodowało pogorszenie w przepływach operacyjnych, w których spółka zdecydowania zwiększyła wydatki ze względu na konieczność nadrabiania zastoju w poprzednim roku spowodowanego strajkiem scenarzystów. W efekcie Warner Bros. Discovery traci dziś ponad -8%. 

Dział Analiz XTB