TMS Brokers: Spadki w Azji i Europie na początku tygodnia

W piątek giełdy na Wall Street zakończyły serię pięciodniowych wzrostów, a presję spadkową wywierały zniżkujące ceny ropy. Pozytywny wpływ poprawy nastrojów wśród konsumentów został ograniczony również przez realizację zysków przez część uczestników rynku.

Publikacja: 14.09.2009 12:05

Indeks Dow Jones spadł o 0,23%, S&P 500 o 0,14%, a technologiczny Nasdaq stracił 0,15%. Na początku sesji opublikowana została wielkość indeksu Uniwersytetu Michigan, która wyniosła 70,2 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał wyniku na poziomie 67,3 pkt. Rezultat lepszy od oczekiwań nie wpłynął jednak na istotną poprawę nastrojów na rynku. Wśród spółek najsilniej tracących na wartości z indeksu Dow Jones znalazły się Exxon Mobile i Chevron oraz Intel i Bank of America.

Walory spółki FedEx, uważanej za wskaźnik aktywności gospodarczej, wzrosły o 6,41%, po tym jak podniosła ona prognozy wyniku finansowego za pierwszy kwartał na co wpływ miała m.in. redukcja kosztów. Spółki z sektora finansowego traciły na piątkowej sesji, do czego przyczyniła się wypowiedź amerykańskiego Sekretarza Skarbu Timothy Geithner’a. Stwierdził on, iż rząd USA ma zamiar zredukować swoje zaangażowanie w instytucjach finansowych, jednak dopiero w odpowiednim momencie z punktu widzenia trwałości ożywienia w gospodarce.

Na dzisiejszej sesji azjatyckiej obserwować można było spadki. Tokijski indeks Nikkei 225 zniżkował o 2,32%, ciągnięty w dół przez akcje spółek-eksporterów tracące, w ślad za umacniającym się jenem. Koreański indeks KOSPI spadł o 1,02%, a najsilniej na wartości traciły spółki z sektora technologicznego. Na giełdzie w Szanghaju sentyment inwestycyjny uległ pogorszeniu na fali obaw o rosnącą podaż akcji w wyniku nadchodzących licznych ofert publicznych.

Piątkową sesję większość giełd Starego Kontynentu zakończyła na plusie, a najsilniej na wartości zyskiwały spółki wydobywcze oraz banki. Sentyment inwestycyjny wsparły lepsze od oczekiwań publikacje danych z amerykańskiej gospodarki. Dzisiejszą sesję giełdy Starego Kontynentu rozpoczęły od spadków w ślad za słabą sesją w Azji. Spadające ceny miedzi, złota oraz ropy naftowej przyczyniły się do zniżki akcji spółek wydobywczych oraz energetycznych. WIG 20 w okolicach godziny 11.00 tracił blisko 2,7%, zniżkując już trzeci dzień z rzędu.

Sporządził:

Michał Fronc

Departament Analiz

[link=http://www.tms.pl]DM TMS Brokers S.A.[/link]

Giełda
Giełda w Warszawie zostawiła w tyle zagraniczne rynki
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
GPW najsilniejszym rynkiem w Europie
Giełda
Odreagowanie na amerykańskim rynku, choć daleko do pełnego spokoju
Giełda
Giełda w Warszawie w górę mimo przeceny na zagranicznych rynkach
Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach