Spadkowy wtorek na GPW

We wtorek głównie indeksy warszawskiej giełdy, podobnie jak inne europejskie parkiety, zniżkowały. Obroty na całym rynku przekroczyły 1,64 mld zł (wczoraj 1,1 mld zł). Największy spadek dotyczył indeksu blue chipów. WIG20 stracił na zamknięciu 2,6 proc.

Publikacja: 29.09.2009 17:54

We wtorek głównie indeksy warszawskiej giełdy zniżkowały

We wtorek głównie indeksy warszawskiej giełdy zniżkowały

Foto: PARKIET

Wtorkowa sesja nie była udana dla posiadaczy akcji Banku Zachodniego WBK (spadek o 5,6 proc.), Agory (o 4,5 proc.) czy Banku Pekao (o 4,2 proc.). Honoru giełdowych tuzów bronił CEZ (wzrost kursu o 2,5 proc.).

Więcej działo się na szerokim rynku, gdzie jednak również dominowała podaż. mWIG40 i sWIG80 straciły na koniec dnia odpowiednio 0,1 proc. i 0,3 proc.

Prawdziwej huśtawki nastrojów doświadczyli akcjonariusze Pronoksu. [link=http://www.parkiet.com/artykul/7,853755_Pronox___jest_upadlosc_ukladowa.html]Przed południem sąd rejonowy w Katowicach zgodził się na upadłość spółki z możliwością zawarcia układu z wierzycielami.[/link] To zwiększa szansę Pronoksu na udaną restrukturyzację przeprowadzoną przez Centrozap. W efekcie walory dystrybutora sprzętu elektronicznego rosły nawet o kilkanaście proc. Później inwestorzy przystąpili do realizacji zysków i ostatecznie papiery Pronoksu zniżkowały o 5,8 proc.

Wtorek nie był również udany dla posiadaczy akcji Ponaru Wadowice (-12 proc.) oraz Kompapu (-6,3 proc.). Kursy obu firm „odchorowały” wczorajsze mocne wzrosty. Znów taniały akcje także Techmeksu, które w ostatnich dniach straciły kilkanaście proc.

Na wyraźnym plusie były za to walory Optimusa (16,3 proc.) i Amiki (10,8 proc.). Tej pierwszej pomagają informacje o tym, że zarząd firmy znów negocjuje z potencjalnymi inwestorami strategicznymi. [link=http://www.rp.pl/artykul/370130.html]W przypadku Amiki, inwestorom spodobały się deklaracje jej szefa o planowanej poprawie wyników w II półroczu.[/link]

Niewykluczone, że zbliżamy się powoli do momentu, w którym inwestorzy jasno wybiorą kierunek koniunktury na najbliższe sesje. Na rynek trafiają opinie o możliwym wzroście WIG20 do 5 tys. pkt. (2002 pkt obecnie), jak i głębszej korekcie do 1,8 tys. pkt. Za oceanem indeksy lekko spadają (-0,1 proc. o godz. 16.50), co może sygnalizować również zniżkę u nas w środę. Nie ulega jednak wątpliwości, że na GPW zapał kupujących wyraźnie osłabł.

Giełda
Giełda w Warszawie zostawiła w tyle zagraniczne rynki
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
GPW najsilniejszym rynkiem w Europie
Giełda
Odreagowanie na amerykańskim rynku, choć daleko do pełnego spokoju
Giełda
Giełda w Warszawie w górę mimo przeceny na zagranicznych rynkach
Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach