Bykom brakuje sił do walki

Piątkowa sesja na GPW rozpoczęła się od kolejnego, choć niewielkiego spadku indeksu WIG20

Aktualizacja: 27.02.2017 02:59 Publikacja: 11.02.2011 09:32

Piątkowa sesja na GPW rozpoczęła się od kolejnego, choć niewielkiego spadku indeksu WIG20

Piątkowa sesja na GPW rozpoczęła się od kolejnego, choć niewielkiego spadku indeksu WIG20

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Zniżką głównego indeksu kończyły się trzy z czterech ostatnich sesji na GPW, przy czym wczoraj przecena przybrała już dość pokaźne rozmiary – WIG20 stracił 1,3 proc. Dzisiaj również nie ma zbyt wielkich powodów do optymizmu. Indeks spadał na początku o kolejne 0,2 proc. i znalazł się minimalnie poniżej psychologicznego poziomu 2700 pkt.

Kupujący zwracają uwagę co najwyżej na małe i średnie spółki. Ich indeksy rosły bowiem na początku sesji po 0,3 proc.

Spadkom na WIG20 przewodził z rana KGHM, któremu nie sprzyjała przecena cen miedzi. Akcje kombinatu taniały o 1,4 proc. O blisko 1 proc. taniały natomiast akcje BRE Banku i PKN Orlen.

Na szerokim rynku sesję na około 1,5-proc. plusie zaczęły Bogdanka i Kernel. Obie te spółki, jak ogłosiła wczoraj pod wieczór GPW, w drugiej połowie marca wejdą w skład WIG20. Zastąpią one Cyfrowy Polsat i Polimex-Mostostal (kursy obu spółek zachowują się dziś stabilnie).

Przez ostatnie dni nasza giełda traciła solidarnie z innymi rynkami wschodzącymi. Sesja w Azji potwierdziła, że inwestorzy faktycznie omijają emerging markets. Spory, wynoszący 1,6 proc., zaliczył koreański indeks Kospi, a indeks giełdy na Tajwanie spadł aż o 2,5 proc. Na dojrzałych rynkach było znacznie lepiej – sesja w Japonii i Hongkongu zakończyła się na plusie.

Na rynkach zachodnich wczoraj najpierw akcje taniały, jednak końcówka sesji była udana i indeksy odrobiły większość lub nawet całość strat. Dzisiaj inwestorzy będą tam zwracać uwagę na dane o inflacji (dość niepokojące napłynęły już z Niemiec, gdzie inflacja CPI wzrosła w styczniu do 2 proc., z grudniowych 1,7 proc.). Po południu w USA ukażą się dane o handlu zagranicznym i zaufaniu konsumentów.

Na rynku walutowym złoty dzisiaj nadal traci. Do euro zmiana wynosiła z rana 1,5 grosza (kurs 3,933 zł), a do dolara 2,4 grosza (kurs 2,902 zł).

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]

Giełda
Korekta dotarła na Wall Street
Giełda
Remisowe zakończenie tygodnia
Giełda
Korekta może się dopiero rozwijać
Giełda
Popyt wciąż bardzo nieśmiały
Giełda
Nietypowo mocny luty
Giełda
Rozczarowanie Walmartem ciąży na rynkowym sentymencie