GPW: spokojne rolowanie kontraktów terminowych

Rolowanie kontraktów terminowych na WIG20 przebiega bez znaczącego wpływu na największe spółki

Aktualizacja: 25.02.2017 16:06 Publikacja: 15.06.2011 13:17

GPW: spokojne rolowanie kontraktów terminowych

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Do zmiany serii kontraktów terminowych na WIG20 zostały trzy sesje, a na serii czerwcowej wciąż otwartych jest około 80 tys. pozycji, podczas gdy na wrześniowej około 41 tys. Łączna suma LOP jest podobna do zmiany serii, które miały miejsce w ostatnich kilku kwartałach. Dotychczas rolowanie przebiega spokojnie, ale zaskakująca jest różnica kursów serii FW20M11 i FW20U11, gdyż sięga około 30 punktów.

Ostatnie kilka sesji na warszawskim parkiecie w wykonaniu indeksu blue chipów przypomina o przedłużającej się krótko i średnioterminowej konsolidacji. Z drugiej strony można spojrzeć na tą sytuację od strony długoterminowej i skwitować, że wciąż mamy do czynienia z długoterminowym trendem wzrostowy, którego tempo zwyżki jest bardzo wolne.

Czerwiec jest trzecim miesiącem balansu WIG20 między wsparciem na poziomie 2800 punktów, a oporem na wysokości 2930 punktów. Czas trwania przepychanki kupujących i sprzedających w wąskim kanale zmian jest podobny do innych z ponad dwuletniej historii obecnej hossy. Wolumen nie jest obecnie miarodajnym wskaźnikiem aktywności inwestorów, gdyż najbardziej istotne z technicznego punktu widzenia, wzrosty i spadki odbywają się często przy niewielkim zaangażowaniu uczestników rynku.

Sesja na giełdach starego kontynentu przebiega pod znakiem korekty. Najbardziej traci giełda w Grecji - 3,7 proc. Rynki rozwinięte zniżkują niewiele, bo przeciętnie 0,5 proc., a DJ Euro Stoxx 50 spada o 0,8 proc.

Na tym tle warszawski parkiet wypada całkiem nieźle, bo WIG20 traci przed południem tylko 0,4 proc. Małe i średnie spółki również znalazły się po czerwonej stronie rynku. Na uwagę zasługują akcje TPSA, które zwyżkując o ponad 1,5 procent, są buforem stabilizującym kondycję WIG20.

Inwestorzy poznali odczyt produkcji przemysłowej eurolandu, która w kwietniu wzrosła o 0,2 proc. miesiąca do miesiąca, a oczekiwano spadku o 0,2 proc. Licząc rok do roku produkcja wzrosła o 5,2 proc. przy oczekiwaniach wzrostu o 4,8 proc. i ostatnim wzroście o 5,8 proc. Produkcja pozostaje stabilna od marca 2010 r. - wzrost utrzymuje się na poziomie powyżej 5 proc. rok do roku. Inwestorzy nie zareagowali na publikację, mimo, iż była pozytywnym zaskoczeniem.

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]

Giełda
Europejskie giełdy reagują na słabe dane
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Giełda
Szansa na dalszą hossę w USA
Giełda
Ryzyko geopolityczne
Giełda
Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Giełda
GPW odreagowała wtorkowe tąpnięcie
Giełda
Wyraźny wzrost WIG20 niepoparty obrotami