GPW: spokojne rolowanie kontraktów terminowych

Rolowanie kontraktów terminowych na WIG20 przebiega bez znaczącego wpływu na największe spółki

Aktualizacja: 25.02.2017 16:06 Publikacja: 15.06.2011 13:17

GPW: spokojne rolowanie kontraktów terminowych

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Do zmiany serii kontraktów terminowych na WIG20 zostały trzy sesje, a na serii czerwcowej wciąż otwartych jest około 80 tys. pozycji, podczas gdy na wrześniowej około 41 tys. Łączna suma LOP jest podobna do zmiany serii, które miały miejsce w ostatnich kilku kwartałach. Dotychczas rolowanie przebiega spokojnie, ale zaskakująca jest różnica kursów serii FW20M11 i FW20U11, gdyż sięga około 30 punktów.

Ostatnie kilka sesji na warszawskim parkiecie w wykonaniu indeksu blue chipów przypomina o przedłużającej się krótko i średnioterminowej konsolidacji. Z drugiej strony można spojrzeć na tą sytuację od strony długoterminowej i skwitować, że wciąż mamy do czynienia z długoterminowym trendem wzrostowy, którego tempo zwyżki jest bardzo wolne.

Czerwiec jest trzecim miesiącem balansu WIG20 między wsparciem na poziomie 2800 punktów, a oporem na wysokości 2930 punktów. Czas trwania przepychanki kupujących i sprzedających w wąskim kanale zmian jest podobny do innych z ponad dwuletniej historii obecnej hossy. Wolumen nie jest obecnie miarodajnym wskaźnikiem aktywności inwestorów, gdyż najbardziej istotne z technicznego punktu widzenia, wzrosty i spadki odbywają się często przy niewielkim zaangażowaniu uczestników rynku.

Sesja na giełdach starego kontynentu przebiega pod znakiem korekty. Najbardziej traci giełda w Grecji - 3,7 proc. Rynki rozwinięte zniżkują niewiele, bo przeciętnie 0,5 proc., a DJ Euro Stoxx 50 spada o 0,8 proc.

Na tym tle warszawski parkiet wypada całkiem nieźle, bo WIG20 traci przed południem tylko 0,4 proc. Małe i średnie spółki również znalazły się po czerwonej stronie rynku. Na uwagę zasługują akcje TPSA, które zwyżkując o ponad 1,5 procent, są buforem stabilizującym kondycję WIG20.

Inwestorzy poznali odczyt produkcji przemysłowej eurolandu, która w kwietniu wzrosła o 0,2 proc. miesiąca do miesiąca, a oczekiwano spadku o 0,2 proc. Licząc rok do roku produkcja wzrosła o 5,2 proc. przy oczekiwaniach wzrostu o 4,8 proc. i ostatnim wzroście o 5,8 proc. Produkcja pozostaje stabilna od marca 2010 r. - wzrost utrzymuje się na poziomie powyżej 5 proc. rok do roku. Inwestorzy nie zareagowali na publikację, mimo, iż była pozytywnym zaskoczeniem.

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]

Giełda
Znów zielono na GPW. WIG20 walczy o podtrzymanie dobrej passy
Giełda
Nie bójcie się wysokich stóp
Giełda
Konsolidacja styczniowego optymizmu
Giełda
Rynki akcji wybijają nowe szczyty
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Giełda
Symboliczne zwycięstwo byków na GPW
Giełda
Hossa na rynku akcyjnym trwa