Zapał do zakupów wygasa

Powrót do gry amerykańskich inwestorów nie przyniósł poprawy nastrojów na GPW. Spadek indeksów do czerwcowych dołków to wciąż realna groźba

Aktualizacja: 25.02.2017 13:20 Publikacja: 05.07.2011 18:10

Zapał do zakupów wygasa

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Przed południem WIG20 nawet wyraźnie zyskiwał (maksymalnie sięgnął 2823 pkt). Być może inwestorzy na GPW mieli nadzieję, że po jednodniowej świątecznej przerwie ich koledzy na Wall Street powrócą na rynek w świetnych humorach (miniony tydzień był wyjątkowo udany na tamtejszej giełdzie). Niestety z czasem stało się jasne, że taki optymistyczny scenariusz nie musi się spełnić. WIG20 po południu zaczął się osuwać. Najsłabiej zaprezentowały się małe spółki – indeks sWIG80 o godz. 17:00 zniżkował o 0,8 proc.

Słaba postawa kupujących to po części efekt braku wsparcia ze strony danych makro. W strefie euro majowa sprzedaż detaliczna spadła bardziej niż się spodziewano, zaś w USA wzrost zamówień w przemyśle okazał się nieco słabszy od prognoz. Wcześniej do inwestorów dotarły niepokojące doniesienia z Chin, gdzie nasiliły się spekulacje co do rychłej podwyżki stóp procentowych w obronie przed przyśpieszającą inflacją.

[link=http://www.parkiet.com/artykul/31,1070893.html]Jednocześnie agencja Moody’s ostrzegła, że kredyty udzielone przez chińskie banki lokalnym samorządom mogą być o 1/3 większe od oficjalnych statystyk, co z kolei może mieć negatywny wpływ na ocenę ratingową samych banków ze względu na duży odsetek „złych” kredytów[/link].

Cały czas napływają też kolejne informacje na temat Grecji. Tym razem inwestorzy odetchnęli z ulgą, bo według doniesień prasowych Europejski Bank Centralny przestanie akceptować greckie obligacje jako zabezpieczenie pożyczek udzielanych tamtejszym bankom komercyjnym dopiero, kiedy wszystkie trzy główne agencje ratingowe uznają Helladę za bankruta. W poniedziałek kwestia ta wywołała obawy, kiedy agencja S&P ostrzegła, że uzna uzgadniane właśnie rolowanie greckiego długu za „selektywną niewypłacalność”.

Pozytywne sygnały ze strony EBC nie zapobiegły jednak osłabieniu się euro. Po ubiegło tygodniowej wspinaczce dziś kurs EUR/USD spadł nieco poniżej 1,45. Osłabił się złoty, szczególnie względem franka szwajcarskiego.

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]

Giełda
Wskaźniki nastrojów odbijają
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 zaczyna się prosić o korektę
Giełda
Indeksy w USA pchane nadziejami na rozwiązanie kwestii celnej
Giełda
Nowe rekordy hossy
Giełda
Wtorek na GPW: Pomoc dla Rafako, wyniki XTB, Ryvu z szansami, strata PKP Cargo
Giełda
WIG20 z tegorocznym maksimum