Piąty dzień spadków średniej Dowa

Impas w sprawie podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych od tygodnia pozostaje w centrum uwagi inwestorów na światowych rynkach – tak długo jak kwestia ta nie zostanie rozstrzygnięta, tak długo na globalnych rynkach akcji karty będą rozdawać sprzedający.

Aktualizacja: 26.02.2017 18:19 Publikacja: 29.07.2011 11:05

Od pięciu sesji indeks Dow Jones Industrial Average ani razu nie zwyżkował i w tym czasie obniżył się o około 3,8 proc. W czwartek kończył notowania na 0,5 proc. minusie, na poziomie 12 240 punktów. Indeks S&P 500 kończył dzień 0,3 proc pod kreską, a symbolicznie wzrastał Nasdaq. Poprzez spadki inwestorzy dyskontują możliwość obniżenia ratingu USA, bądź też w najczarniejszym scenariuszu czasową niewypłacalność Stanów Zjednoczonych. Wczoraj spadki S&P 500 powstrzymane zostały przez okrągły poziom 1300 punktów. Ważne wsparcie usytuowane jest kilka punktów poniżej tej bariery.

Poznamy dziś bardzo ważne dane dotyczące dynamiki PKB USA w drugim kwartale, która wg prognoz zwolni z w ujęciu zannualizowanym do 1,8 proc. W pierwszym kwartale kształtowała się na poziomie 1,9 proc.  Obok  publikacji tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki należy zwrócić uwagę na odczyt  oraz mocno skorelowanego ze wskaźnikiem ISM indeksu Chicago PMI – oczekiwany jest spadek z 61 do 60 pkt. Władze Fed zapowiadają przyspieszenie amerykańskiej gospodarki w drugiej połowie roku, jeśli dane makroekonomiczne będą negować taki scenariusz, przełoży się to na spadki na rynkach ryzykownych aktywów.

W rejonie Azji i Pacyfiku tydzień na giełdach upłynął pod znakiem dominacji sprzedających. Australijski indeks S&P 200 ASX, który od kwietnia porusza się w trendzie spadkowym, został przeceniony o 3,9 proc. W piątek tracił 0,9 proc. i tydzień kończył na poziomie 4425 punktów. Ważnym poziomem w notowaniach na australijskim parkiecie będą okolice 4350 punktów. Tokijski Nikkei 225 na ostatniej sesji spadał o 0,7 proc., przełamał ważne okolice 9880 punktów i osuwał się pod długookresową średnią ruchomą, jak również poziom 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego dynamicznego ruchu wzrostowego z czerwca i początku lipca. W całym tygodniu indeks stracił 2,95 proc. Zniżkujący na fali odpływu kapitału w kierunku „bezpiecznych przystani" kurs USD/JPY jest bardzo niekorzystny z punktu widzenia japońskich eksporterów i dodatkowo szkodzi notowaniom na tokijskim parkiecie. W tym tygodniu Shanghai Composite stracił 2,5 proc., Sensex 2,8 proc., a Kospi 1,9 proc. Symboliczny spadek zanotował także Hang Seng.

Oprócz odwołania głosowania w Kongresie nad  tzw. planem Boehnera, na nastrojach w Europie mocno zaważyła agencja Moody's, która ostrzegła Hiszpanię przed obniżeniem ratingu Hiszpanii Obecna ocena wiarygodności większego z państw leżących na Półwyspie Iberyjskim to Aa2, taki sam rating ma także dług Włoch. Od rana rentowności dziesięciolatek obu państw wzrastały o około 10 pb. i osiągały poziom odpowiednio 6,1 i 5,9 proc. Poznaliśmy także dane dotyczące bezrobocia w Hiszpanii, które wprawdzie spadło, ale od trzech kwartałów utrzymuje się powyżej poziomu 20 proc. W rezultacie na początku sesji indeksy na obrzeżach Eurolandu zniżkowały. Ibex 35 spadał o 1,4 proc., a FTSE MIB o 1,1 proc. Około 1 proc. tracił DAX, który spadał w okolice 7120 punktów.

Mocniej przeceniane były akcje w Paryżu. CAC 40, głównie za sprawą wyprzedawanych papierów banków, był 1,4 proc. pod kreską. Londyński FTSE 100, który w ostatnich dniach spadał pod długookresową średnią ruchomą, co sugeruje dalsze zniżki, w piątek rano tracił 0,6 proc. i był około 40 punktów nad wsparciem na poziomie 5800 punktów. Na warszawskim parkiecie WIG 20 spadał o 0,9 proc. i przełamywał kluczowy poziom 2700 punktów, co sugeruje spadek indeksu blue chipów w kierunku tegorocznych minimów.

Sporządził: Bartosz Sawicki

Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Giełda
Giełdy w cieniu niepewności (Komentarz tygodniowy)
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Stutysięcznik zdobyty
Giełda
Niezapomniane dni na warszawskiej giełdzie
Giełda
Najlepszy tydzień od początku roku
Giełda
Ryzyko korekty
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie