Poranny komentarz rynkowy XTB – recesyjne nastroje w USA

Pomimo nerwowej reakcji na publikację indeksu Conference Board bykom udało się obronić przed spadkami i ruch wzrostowy na rynkach jest kontynuowany

Aktualizacja: 23.02.2017 14:34 Publikacja: 31.08.2011 09:37

Jednak wykraczając poza krótki horyzont danych z USA nie można zignorować – załamanie popytu prywatnego oznaczałoby recesję. Akcje zyskały a dolar nieco stracił po publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, jednak rynek przywiązuje do tej kwestii zbyt dużą wagę. Dziś dane z rynku pracy.

Rynki akcji – Conference Board najniżej od ponad dwóch lat

Wątpliwej jakości debata w Kongresie, obniżenie ratingu USA i w konsekwencji duże spadki na rynkach akcji, a także coraz częściej powracające obawy o recesję sprawiły, iż w sierpniu nastroje konsumentów załamały się, choć i tak wcześniej nie były dobre. Indeks odnotował spadek z 59,2 do 44,5 pkt. – najniżej od kwietnia 2009 roku. Przy odpowiednio długiej perspektywie indeks może być traktowany jako antywskaźnik dla rynku akcji – jego niskie wartości często oznaczają dołki bessy i na odwrót. To jednak nie musi być jeszcze wartość najniższa – w październiku 2008 indeks odnotował spadek do 38,8 pkt., ale minimum – 25,3 pkt., odnotowane zostało 5 miesięcy później. W tym czasie amerykańskie akcje potaniały jeszcze o ok. 20%.

Na chwilę obecną akcje naszym zdaniem są nieznacznie niedowartościowane, jednak nie na tyle aby dyskontować scenariusz recesji czy nawet trwałego spowolnienia. Także w średniej perspektywie ryzyko dalszych spadków zdecydowanie przeważa.

EURUSD – dyskusja o niczym

Przy okazji publikacji minutes z ostatniego posiedzenia Fed (kontrowersyjnego, 3 członków głosowało przeciwko przewodniczącemu) w dniu wczorajszym powróciła dyskusja o możliwym dalszym luzowaniu polityki pieniężnej w USA. Rynek jednak przywiązuje do polityki Fed zbyt dużą wagę. Kluczowe zdanie z protokołu brzmi:

At the same time, some Fed officials judged that none of the tools available to the Fed would likely do much to promote a faster economic recovery

Członkowie Komitetu (przynajmniej niektórzy) z rozbrajającą szczerością przyznają, iż Fed niewiele może zrobić, stąd też koncentrowanie się rynku na tym czy QE3 rzeczywiście nastąpi wydaje się patrzeniem w niewłaściwą stronę.

Prawda jest taka, iż para EURUSD w ostatnim czasie nie reaguje na zmiany na rynku stopy procentowej, a te (przy całej dyskusji o dalszym luzowaniu w USA) są dla dolara korzystne – rynek dyskontuje bowiem obniżkę stóp w strefie euro.

Trwająca na parze konsolidacja jest już niemal tak długa jak w 2008 roku i teoretycznie powinna zwiastować silny ruch kierunkowy. Naszym zdaniem umocnienie dolara jest bardziej prawdopodobne. Po pierwsze, ponowne pogorszenie nastrojów (naszym zdaniem prawdopodobne) będzie oznaczało ucieczkę do dolara, szczególnie jeśli w większym stopniu ucierpią ceny surowców (co wydaje się zasadne). Jak już odnotowaliśmy, na umocnienie dolara wskazuje też rynek stopy procentowej, szczególnie gdyby w kontekście zmiany prezesa EBC zaczęło mówić się o obniżce.

W kalendarzu – ADP, Chicago PMI, inflacja w strefie

Na moment obecny rynek pracy może wspierać nastroje rynkowe. Oczekiwania przed dzisiejszym raportem ADP (14.15, konsensus 100 tys.) są dość ostrożne i dane mogą okazać się nieco lepsze (tak przynajmniej wynikałoby z danych tygodniowych). Inaczej sprawa wygląda już w przypadku indeksów aktywności – rynek zakłada niewielki spadek dla najważniejszego indeksu ISM. Publikacja Chicago PMI w dniu dzisiejszym (15.45, konsensus 53 pkt.) będzie kolejną wskazówką w tym zakresie. Ponadto w kalendarzu warto zwrócić uwagę na dane o inflacji w strefie euro (11.00, konsensus 2,5%) i danych o zapasach paliw w USA (16.30).

dr Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista

Giełda
Najlepszy tydzień od początku roku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Ryzyko korekty
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie
Giełda
WIG nie chce się zatrzymywać na 100 tys. pkt. WIG20 atakuje 2800 pkt
Giełda
WIG wspina się powyżej 100 tys. pkt
Giełda
W Warszawie święto. Szeroki rynek pędzi