WIG20 bez zmian

Warszawska giełda zakończyła ostatnią wrześniową sesję bez zmian głównych indeksów, unikając przeceny pomimo słabych nastrojów inwestorów

Aktualizacja: 23.02.2017 12:55 Publikacja: 30.09.2011 19:08

WIG20 bez zmian

Foto: Bloomberg

Po optymistycznym otwarciu sesji rozpoczętym nad kreską, nastroje na warszawskim parkiecie szybko uległy pogorszeniu. Ostatecznie indeks polskich blue chipów WIG 20 na zamknięciu sesji nie zmienił się i wyniósł 2188,73 pkt. Indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 0,01 proc. i wyniósł 38268,75 pkt, mWIG40 wzrósł o 0,22 proc. i wyniósł 2169,48 pkt; sWIG80 wzrósł o 1,14 proc. i wyniósł 8806,20 pkt

W notowaniach ciągłych na rynku akcji obroty spadły o 18,4 proc. i wyniosły 1 mld 111 mln 423 tys. zł.

Największe obroty odnotowano na akcjach spółek: KGHM (203,4 mln zł), PKOBP (140,2 mln zł), i PZU (114,4 mln zł).

W piątek na rynek trafiło kilka niepokojących danych z największych światowych gospodarek. Większy od oczekiwań był spadek sprzedaży detalicznej w Niemczech, negatywny po raz trzeci z rzędu był odczyt PMI dla przemysłu Chin, a inflacja HICP w strefie euro we wrześniu wyniosła 3 procent rok do roku, podczas gdy analitycy oczekiwali 2,5 procent

- Spadki wiązałbym z ogólnymi nastrojami na globalnych rynkach. Europa spada, a my nie jesteśmy na tyle odporni by iść pod prąd. Można było mieć nadzieję, że pod koniec kwartału będzie próba podniesienia wycen, ale widać to tylko w przypadku pojedynczych, mniejszych spółek - powiedział makler DM BZ WBK Paweł Bartczak.

Rynkowi pomogły dane ze Stanów, które w przeciwieństwie do wielu ostatnich odczytów dziś przyniosły pozytywne niespodzianki i wsparły byki w ostatniej fazie sesji. Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł we wrześniu 59,4 pkt., wobec 55,7 pkt. zanotowanych w sierpniu. Wydatki amerykańskich konsumentów w sierpniu wzrosły o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w lipcu wzrosły o 0,7 proc. po korekcie.

Kolejny tydzień może znów stać pod znakiem wydarzeń w Grecji, która czeka na kolejną transzę pomocy, by mogła regulować swoje zobowiązania. "13 października ma być kolejna wypłata. W przyszłym tygodniu możemy znowu być pod wpływem informacji ze strefy euro" - powiedział makler.

Część obserwatorów rynku sądzi, że w okresie zawirowań czynnikiem korzystnym dla polskich spółek mogą być następujące w ostatnich dniach wraz z osłabieniem euro do dolara zniżki cen denominowanych w amerykańskiej walucie surowców. "Spadek cen miedzi o 20 procent czy ropy o wysokie kilkanaście procent jest pozytywne dla większości gospodarek rozwiniętych (...) i również Polski, gdyż przekłada się na niższe koszty produkcji" - powiedział zarządzający Union Investment Jarosław Lis.

Choć taki stan rzeczy może być teoretycznie niekorzystny dla uzależnionego od notowań miedzi KGHM Polska Miedź SA i węgla Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW), to jednak straty z tego wynikające niweluje w dużej mierze osłabienie złotego do dolara, ocenił Lis.

Giełda
Giełdy w cieniu niepewności (Komentarz tygodniowy)
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Stutysięcznik zdobyty
Giełda
Niezapomniane dni na warszawskiej giełdzie
Giełda
Najlepszy tydzień od początku roku
Giełda
Ryzyko korekty
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie