Zaangażowanie banków austriackich w Europie Środkowo-Wschodniej – ryzyko?

Podczas gdy niemal cała uwaga decydentów zwrócona jest na sytuację w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech, na horyzoncie pojawiło się kolejne potencjalne źródło kryzysu

Aktualizacja: 18.02.2017 06:56 Publikacja: 22.03.2012 12:42

Zaangażowanie banków austriackich w Europie Środkowo-Wschodniej – ryzyko?

Foto: Saxo Bank

Jeżeli europejski kryzys zadłużeniowy dotknie Europę Środkowo-Wschodnią, skutki odczuć może austriacki sektor bankowy, a być może również i pozostałe europejskie rynki rozwinięte. Jest to obecnie istotny czynnik ryzyka dla strefy euro, ponieważ Austria uważana jest za jeden z kluczowych krajów, które w dalszym ciągu utrzymują rating na poziomie AAA. Problemy austriackiego systemu bankowego mogą otworzyć furtkę do następnego załamania na rynkach.

Banki z dużą ekspozycją na rynki CEE muszą liczyć się z utratą dostępu do finansowania, jeżeli ocena sytuacji w tym regionie ulegnie pogorszeniu. Taki scenariusz w przeszłości przewidziała już inicjatywa wiedeńska. Projekt ten ruszył na początku 2009 r. i ma na celu zapobiegnięcie wycofywaniu się banków europejskich z mniejszych rynków. Europa Wschodnia to właśnie taki region, w związku z czym istnieje ryzyko dalszej konsolidacji europejskiego sektora bankowego i ograniczenia aktywności kredytowej na wchodzie Europy.

Narażone banki – pierwsza piątka

Do banków zaangażowanych na dużą skalę w rynki kredytowe Europy Środkowo-Wschodniej zaliczają się austriackie Erste Bank i Raiffeisen, belgijski KBC oraz włoskie Unicredit i Intesa Sanpaolo (patrz wykres poniżej). Pod względem udziału wschodnioeuropejskich aktywów w majątku banków najbardziej eksponowane są Erste, Raiffeisen i KBC (24-51 proc.). Poziom ryzyka ciążącego na tych instytucjach jest ściśle związany z rozwojem sytuacji w regionie.

 

Główne czynniki ryzyka – Basel III drenuje Europę Środkowo-Wschodnią z kapitału

Europejscy regulatorzy naciskają na banki, aby te poprawiły swoje wskaźniki kapitałowe oraz zwiększyły płynność i dostępność finansowania. W ten sposób mają być przygotowane na przyszłe wstrząsy w sektorze bankowym. Europa Wschodnia raczej nie jest postrzegana przez kierownictwo banków europejskich jako rynek strategiczny, w związku z czym inwestorzy mogą się spodziewać, że proces delewarowania w tym regionie negatywnie odbije się na dostępności finansowania. Problem w tym, że obecnie ani struktura kapitału, ani poziom dokapitalizowania nie są mocną stroną żadnego z wyżej wymienionych banków.

Wyceny

Ryzyko, o którym mowa powyżej, w znacznej części nie jest na razie zdyskontowane w wycenach banków zaangażowanych w Europie Wschodniej. Może to wynikać z faktu, że szczycący się ratingiem na poziomie AAA rząd Austrii w dalszym ciągu uważany jest za ostatnią kredytową deskę ratunku. Obecnie cena do wartości księgowej Unicredit wynosi 0,4, Intesy 0,44, Erste 0,58, KBC 0,6, a Raiffeisen 0,61.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, czy premie, z jakimi wyceniane są banki austriackie w stosunku do włoskich, są uzasadnione? Patrząc na relatywną i nominalną wartość zaangażowania w Europie Środkowo-Wschodniej, cena do wartości księgowej banków austriackich może niedługo osiągnąć poziom instytucji finansowych z Włoch. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy się bacznie przyglądać rozwojowi wydarzeń.

Giełda
Najlepszy tydzień od początku roku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Ryzyko korekty
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie
Giełda
WIG nie chce się zatrzymywać na 100 tys. pkt. WIG20 atakuje 2800 pkt
Giełda
WIG wspina się powyżej 100 tys. pkt
Giełda
W Warszawie święto. Szeroki rynek pędzi