Chiny dołują Wall Street

Po dwóch najlepszych dnia w tym roku amerykańskie parkiety zaświeciły na czerwono. Inwestorów do zakupów skutecznie zniechęciły słabe dane z Chin

Aktualizacja: 17.02.2017 22:54 Publikacja: 13.04.2012 17:29

Chiny dołują Wall Street

Foto: Bloomberg

Początek sesji w Ameryce nie jest zbyt udany. Główne indeksy tracą po pierwszych trzech kwadransach handlu po 0,7 proc. Podwodem odwrotu inwestorów na globalnych rynkach finansowych są dane o wzroście chińskiego PKB, jakie dziś rano napłyneły z Pekinu. Dynamika wzrostu produktu krajowego brutto Państwa Środka padła w pierwszym kwartale 2012 r. do 8,1 procent z 8,9 procent w poprzednich trzech miesiącach. Oznacza to, że w pierwszym kwartale gospodarka Chin rosła w najwolniejszym tempie od  niemal trzech lat.  Dane okazały się gorsze od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się  wzrostu o 8,3 procent.

Atmosfery na rynkach nie poprawiły nawet całkiem niezłe wyniki banków ogłoszone jeszcze przed sesją. Zysk netto amerykańskiego banku J.P.Morgan Chase wyniósł w pierwszym kwartale 5,4 miliarda dolarów, czyli 1,31 dolara na akcję. Analitycy prognozowali zysk na poziomie 1,18 dolara na akcję. Przychody banku wzrosły zaś o 24 procent do 27,4 miliarda dolarów. Nieco wyższy od oczekiwań zysk kwartalny opublikował też Wells Fargo - 75 centów na akcję. Analitycy spodziewali się zysku netto na poziomie 73 centów na akcję.  Przychody banku wyniosły 21,64 miliardów dolarów.

Spadek inflacji w Stanach Zjednoczonych do poziomu 2,7 proc. w ujęciu rocznym, który okazał się być zgodny z oczekiwaniami, również został przez inwestorów zignorowany.

Impulsem do sprzedaży oprócz chińskiego PKB może być Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan, który spadł w kwietniu do 75,7 pkt. z 76,2 pkt miesiąc wcześniej. Dane negatywnie zaskoczyły. Rynek nie oczekiwał zmian tego indeksu.

Inwestorzy czekają też na wystąpienie Bena Bernanke. Szef Fed ma dziś o 19:00 czasu polskiego przemawiać na temat walki z kryzysem finansowym. Rynki oczekują jasnych deklaracji dotyczących QE3, które mogą się jednak w wystąpieniu nie pojawić.

Wśród spółek J.P.Morgan Chase traci 1 proc. mimo niezłych wyników. Dużo bo 2,7 proc. zniżkują też akcje Google. Wprawdzie opublikowane wczoraj wyniki spółki okazały się lepsze od prognoz, jednak zapowiedziany split akcji zniechęcił inwestorów. Inwestorzy otrzymają dywidendę w postaci jednej nowej akcji bez prawa głosu za każdą dotąd istniejącą.

Giełda
Giełdy w cieniu niepewności (Komentarz tygodniowy)
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Stutysięcznik zdobyty
Giełda
Niezapomniane dni na warszawskiej giełdzie
Giełda
Najlepszy tydzień od początku roku
Giełda
Ryzyko korekty
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie