Na Wall Street spadki, znów rośnie strach przed problemami strefy euro

Środowa sesja na Wall Street przyniosła powrót spadków, gdyż inwestorzy boją się kupować akcje w obliczu niekończących się problemów w strefie euro.

Aktualizacja: 18.02.2017 09:24 Publikacja: 14.06.2012 00:23

Na Wall Street spadki, znów rośnie strach przed problemami strefy euro

Foto: Bloomberg

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,63 proc. do 12.495,09 pkt.

Nasdaq stracił 0,86 proc. i wyniósł 2.818,61 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 0,70 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.314,85 pkt.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w kwietniu o 0,4 proc.; w marcu wzrosły zaś o 0,3 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów mdm o 0,3 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA w maju spadła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio spadła również o 0,2 proc. po korekcie. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut, spadła w maju o 0,4 proc., wobec spadku o 0,3 proc. miesiąc wcześniej po korekcie.

Analitycy spodziewali się spadku sprzedaży detalicznej o 0,2 proc., a z wykluczeniem aut spodziewali się wskaźnika bez zmian.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA spadły w maju o 1,0 proc. miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii indeks PPI wzrósł o 0,2 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI spadnie o 0,6 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,2 proc.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 8 czerwca 2012 r. aż o 18 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych. Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 1,3 proc.

Nastroje na rynku popsuła w środę wypowiedź wpływowego chińskiego ekonomisty Zhenga Xinli, doradcy chińskiego rządu i wiceprezesa rządowego think tanku Center for International Economic Exchanges, który ocenił, że wzrost gospodarczy w Chinach może ulec dalszemu spowolnieniu.

"Wzrost PKB w drugim kwartale może spaść poniżej 7 proc., nie widać żadnej znacznej poprawy danych makroekonomicznych w czerwcu" - napisał dziennik "People's Daily", cytując chińskiego ekonomistę.

Napięta sytuacja utrzymuje się na europejskim rynku długu, gdzie rentowności włoskich i hiszpańskich obligacji są blisko rekordowo wysokich poziomów. Włochy sprzedały w środę na aukcji bony o wartości 6,5 mld euro. Średnia rentowność 364-dniowych papierów wyniosła 3,972 proc. wobec 2,340 proc. na aukcji 11 maja. To najwyższa rentowność od grudnia 2011 r.

Premier Włoch Mario Monti zapewnił w Izbie Deputowanych, że sytuacja finansowa kraju jest lepsza niż w ostatnich miesiącach i nie potrzebuje on pomocy z zewnątrz. Monti przedstawił informację na temat działań antykryzysowych swojego rządu.

Włoski premier ocenił, że obecne turbulencje na międzynarodowych rynkach, których ofiarą padają także włoskie obligacje, to rezultat kryzysu w Grecji. Według Montiego sytuacja poprawi się po najbliższym szczycie UE zaplanowanym na 28-29 czerwca, który poświęcony będzie polityce wzrostu.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble oświadczył w wywiadzie dla dziennika "La Stampa", że "Włochy nie są w niebezpieczeństwie", jeśli o chodzi o sytuację finansową, ale "muszą stanowczo podążać drogą obraną przez rząd Mario Montiego".

Ze spółek w pierwszej części dnia rosły akcje Target po podniesieniu wielkości kwartalnej dywidendy. W końcówce notowań kurs sieci odzieżowej zaczął jednak spadać w ślad za całym rynkiem.

Po zapowiedzi wypłaty dywidendy ponad 2 proc. zyskiwały akcje Della.

Johnson & Johnson rósł w reakcji na zapowiedzi, że przejęcie za 19,7 mld dolarów szwajcarskiego producenta sprzętu medycznego Synthes lekko poprawi zyski koncernu w tym roku. Dodatkowo trzy biura maklerskie podniosły swoje rekomendacje dla spółki.

Scotts Miracle-Gro spadał ponad 6 proc. po ostrzeżeniu, że spółce nie uda się osiągnąć całorocznych prognoz wyników finansowych.

Lekko rosły akcje Zyngi, gdyż analitycy Evercore Partners podnieśli rekomendację dla spółki do "równoważ" z "poniżej rynku". Dwa dni temu kurs akcji Zyngi zanotował swoje historyczne minimum.

Giełda
Giełdy w cieniu niepewności (Komentarz tygodniowy)
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Stutysięcznik zdobyty
Giełda
Niezapomniane dni na warszawskiej giełdzie
Giełda
Najlepszy tydzień od początku roku
Giełda
Ryzyko korekty
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie