Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 31.03.2016 06:00 Publikacja: 31.03.2016 06:00
Krzysztof Boryczko, portfolio manager, Money Makers TFI
Foto: Archiwum
Retoryka wystąpienia szefowej Fedu dała do zrozumienia, że poprzednio zakładana droga do zacieśniania pieniężnego może być łagodniejsza. Wcześniej oczekiwane cztery podwyżki stóp procentowych na ten rok wydają się już bardzo mało realne. Oprócz akcentowania zbyt niskiej inflacji oraz dalszego oczekiwania na poprawę na rynku pracy, co dotychczas było głównymi kryteriami, na które Fed patrzył przy kształtowaniu polityki monetarnej, dodatkowo mocno podkreślana była kwestia globalnej sytuacji gospodarczej. Janet Yellen negatywnie oceniła sytuację gospodarczą na świecie, twierdząc, że właśnie to spowolnienie istotnie wpłynęło na przemysł i eksport USA. Dała do zrozumienia, że utrzymywanie się negatywnej tendencji w gospodarce światowej może prowadzić do modyfikacji kształtowania ścieżki zapowiadanych podwyżek stóp procentowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogły kontynuować zeszłotygodniowe zwyżki. Ich tempo jednak wyraźnie spowolniło.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeksy europejskie pokazują dziś mieszane nastroje. WIG20 utrzymuje niewielki wzrost (+0,42%), podobnie jak niemiecki DAX (+0,34%). Za oceanem amerykańskie indeksy oddają zyski z początku sesji - S&P500 traci 0,65%, a Nasdaq spada o 1,21%.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł lekki wzrost głównego indeksu, WIG20, o 0,42%, do poziomu 2805 pkt. mWIG40 nie zanotował większych zmian (0,04%) podczas gdy sWIG80 podbił o 0,29%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,82 mld złotych.
Globalne rynki akcji mają za sobą tydzień solidarnego odbicia zbudowanego na nadziejach na zakończenie wojny celnej prowadzonej przez USA z całym światem oraz sygnałach, iż amerykański bank centralny może być bliżej obniżek ceny kredytu.
Atak szczytowy na WIG-u został skutecznie przeprowadzony. Nie było to łatwe zadanie, gdyż wcześniej pojawiła się lawina podaży na GPW.
Tydzień na warszawskiej giełdzie stał pod znakiem rekordów. Piątek WIG zamknął na niewielkim plusie i nadal był powyżej 100 tys. pkt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas