Po wprowadzeniu ceł na stal i aluminium przez Stany Zjednoczone mieliśmy do czynienia z podobnym ruchem Chin. Dodatkowo pod koniec tygodnia USA nałożyły nowe sankcje na rosyjskie firmy. Spowodowało to dużą, około 10-proc., przecenę rosyjskiego rynku akcji, osłabienie rubla i wyprzedaż papierów skarbowych. Rosnące napięcie pomiędzy światowymi mocarstwami na terenie Syrii i „risk-offowy" nastrój nie sprzyja też aktywom tureckim. Turecka waluta bije kolejne rekordy słabości. Rynki finansowe wciąż oczekują bardziej zdecydowanych działań banku centralnego, mających na celu stabilizację kursu walutowego.
Mimo wciąż pozytywnych perspektyw dla światowego wzrostu gospodarczego widać dużą nerwowość. Pod presją znajdują się giełdy, a rentowność długoterminowych papierów skarbowych powoli spada mimo zapowiedzi kolejnych podwyżek stóp procentowych przez Fed.
Na tym tle polski rynek papierów skarbowych wygląda bardzo dobrze. Do bardzo gołębiego przesłania RPP i niższych od rynkowych prognoz odczytów wskaźnika CPI dołączył minister finansów, zmniejszając podaż na rynku pierwotnym. Czynniki te spowodowały mocne spadki rentowności do poziomów 2,20 proc. oraz 3 proc. na 5- i 10-letnich benchmarkach. Poprawiająca się ocena ryzyka kredytowego Polski spowodowała zawężenie spreadu do niemieckich obligacji skarbowych do 250 pkt baz. Jeśli dobre nastroje na rynku się utrzymają, nic nie powinno stać na drodze dalszego zawężania.