Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.11.2021 05:00 Publikacja: 23.11.2021 05:00
Foto: Bloomberg
Wszystko to przez spekulacje mediowe, jakoby Rosja rozważała atak na Ukrainę. – Weekendowe doniesienia prasowe dotyczące ruchów rosyjskich wojsk mogą być przyczyną przeceny rosyjskich aktywów. Według doniesień medialnych Stany Zjednoczone podzieliły się ze swoimi europejskimi sojusznikami informacjami wywiadowczymi, które pokazują duże nagromadzenie rosyjskich wojsk i artylerii wzdłuż granicy z Ukrainą. Wojsko amerykańskie dostrzega ryzyko inwazji Rosji na Ukrainę na początku przyszłego roku. Rosja szybko zdementowała te doniesienia i stwierdziła, że ??to Stany Zjednoczone sprowadzają na Ukrainę żołnierzy zza oceanu, podczas gdy Rosja gromadzi wojska na własnym terytorium. Najbliższy czas może pokazać, czy groźba inwazji jest realna, czy jest to kolejny wybieg taktyczny Putina, mający na celu zbadanie reakcji krajów zachodnich – wskazują analitycy X-Trade Brokers. To jednak wystarczyło, aby na inwestorów padł blady strach. A przecież nie jest to jedyny pretekst do spadków. – Warto pamiętać, że do przeceny przykłada się również spadek cen ropy oraz mocny dolar. RTS jest indeksem dolarowym, dlatego mocniejsza amerykańska waluta nie służy rosyjskiemu indeksowi – zauważają przedstawiciele XTB. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca RTS spadł o około 12 proc., co czyni go jednym ze słabszych indeksów w ostatnim czasie. Licząc jednak od początku roku, RTS wciąż utrzymuje się na solidnym plusie. Zyskał bowiem prawie 20 proc. Przy takich stopach zwrotu korekta jest wręcz czymś naturalnym. PRT
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wall Street zawróciło ze strat na otwarciu, przekuwając gorszy od oczekiwań wskaźnik ISM dla przemysłu w kolejny powód, dla którego Rezerwa Federalna powinna wrócić do cyklu obniżek.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Pierwsza sesja nowego kwartału na Giełdzie Papierów Wartościowych skończyła się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 1,71 procent przy obrocie zbliżonym do 1,43 miliarda złotych, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 1,62 procent z licznikiem pokazującym przeszło 1,70 miliarda złotych.
Po silnych spadkach na otwarciu tygodnia popyt skontrował. Szybko okaże się, na ile jest to wiarygodny ruch.
Na GPW wrócił optymizm. Indeksy przez cały dzień wyraźnie zyskiwały na wartości. Ciekawe informacje napłynęły z Orlenu, XTB czy też Allegro. Co działo się na rynku?
Indeks dużych spółek zwyżkuje we wtorkowe przedpołudnie o ponad 2 proc., w całości niwelując poniedziałkowe spadki. Rosną także inne europejskie rynki.
Sesję zamykającą pierwszy kwartał w Warszawie i na pozostałych giełdach całkowicie zdominowali sprzedający. Inwestorzy pozbywali się akcji w obawie przed potencjalną eskalacją wojny handlowej.
Indeks dużych spółek zwyżkuje we wtorkowe przedpołudnie o ponad 2 proc., w całości niwelując poniedziałkowe spadki. Rosną także inne europejskie rynki.
Od kilku tygodni rekordowo dużo zagranicznych funduszy gra na spadek cen akcji polskich firm. Widać zmiany w składzie rejestru. Zniknęły z niego dwie spółki: Żabka i PKO BP. Ale pojawiła się nowa.
Technologiczna spółka ma umowę z Rabobankiem. – Ten kontrakt oraz ostatnie projekty z bankami z listy Fortune 500 wydają się potwierdzać zwrotny moment w komercjalizacji naszej platformy - mówi prezes Paweł Wieczyński.
Żyjemy w epoce pełnej turbulencji na rynkach finansowych – pandemie, konflikty zbrojne, niepewność polityczna, widmo kryzysu zadłużenia w USA i dynamicznie zmieniające się polityki gospodarcze na świecie sprawiają, że inwestorzy szukają sposobów na ochronę swojego kapitału, jaki i zachowanie możliwości osiągnięcia zysków - nawet w 'trudnych' warunkach.
Marcin Kuśmierz zastąpi Roya Perticucciego na stanowisku prezesa Allegro. Jakie ma plany?
Sesję zamykającą pierwszy kwartał w Warszawie i na pozostałych giełdach całkowicie zdominowali sprzedający. Inwestorzy pozbywali się akcji w obawie przed potencjalną eskalacją wojny handlowej.
Informatyczna spółka mocno poprawiła przychody i zyski. Zredukowała też zadłużenie. Zapowiada rozwój organiczny i przejęcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas