Dzięki technologii usługi na rynku stają się tańsze i bardziej dostępne

Polski rynek kapitałowy od samego początku charakteryzował się bardzo dużym zaangażowaniem i zaawansowaniem technologicznym. Warto przypomnieć, że już w 1991 roku, czyli w momencie tworzenia współczesnego rynku kapitałowego w Polsce, instrumenty finansowe wprowadzane do obrotu były zdematerializowane, a obrót nimi oraz rozliczanie transakcji opierały się na systemach informatycznych.

Publikacja: 12.10.2023 21:00

Maciej Trybuchowski, prezes zarządu KDPW i KDPW_CCP

Maciej Trybuchowski, prezes zarządu KDPW i KDPW_CCP

Foto: Fot. mat. prasowe

Jak wynika z ostatniego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, ponad 40 proc. osób aktywnie działających na rynku kapitałowym to osoby młode, między 18. a 35. rokiem życia. Tacy inwestorzy są zainteresowani nowoczesnymi i dostosowanymi do ich oczekiwań rozwiązaniami technologicznymi, zatem biura maklerskie i banki muszą stale dostosowywać swoją ofertę do potrzeb wymagającego technologicznie klienta. I polski rynek odnosi na tym polu spore sukcesy.

Bardzo ważnym aspektem digitalizacji usług na rynku finansowym jest edukacja klientów. Nie wszyscy bowiem korzystający z usług banków, firm inwestycyjnych czy biur maklerskich są na tyle samodzielni i zdeterminowani, żeby zacząć korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Dzięki inicjatywom podejmowanym przez sektor finansowy technologia nie wyklucza klienta z rynku, a podnosi jego zdolności cyfrowe, co przekłada się także na inne obszary gospodarki.

Dzięki technologii produkty i usługi oferowane przez rynek finansowy stają się bardziej powszechne, tańsze i dostępne. Według raportu „Przyszłość sektora finansowego. Ewolucje i rewolucje”, opracowanego przez CFA Society Poland i Spot Data, postępująca cyfryzacja i automatyzacja oraz związany z tym spadek cen spotęguje erę inkluzywności w branży finansowej. Specjalistom łatwiej jest zdobywać informacje na temat potrzeb i specyfiki grup docelowych produktów finansowych, dzięki czemu sektor będzie skuteczniej odpowiadał na ich potrzeby.

W takie działania wpisuje się także strategia Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. KDPW oraz izba rozliczeniowa KDPW_CCP, tworzące Grupę KDPW, oprócz pełnienia funkcji infrastruktury posttransakcyjnej, są również firmami technologicznymi, tworzącymi nowoczesne rozwiązania informatyczne dla całego rynku kapitałowego. Od wielu lat intensywnie inwestują w rozwój usług opartych na rozwiązaniach technologicznych, wspierając proces cyfryzacji polskiej gospodarki.

Grupa KDPW angażuje się także we wspieranie innowacji na rynku kapitałowym. Jako jedna z pierwszych instytucji finansowych w Polsce praktycznie wdrożyliśmy rozwiązania oparte na technologii blockchain. I nasze doświadczenia w tym obszarze wykorzystaliśmy do nawiązania współpracy z nadzorcą rynku – z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego otworzyliśmy w lutym tego roku Piaskownicę Wirtualną DLT, która daje bardzo szerokie możliwości testowania nowych rozwiązań. Jest to środowisko testowe pozwalające na zasymulowanie wybranych funkcjonalności i usług oferowanych na rynku finansowym. Uczestnicy testów, korzystając z Piaskownicy Wirtualnej, uzyskują dostęp do infrastruktury IT pozwalającej na weryfikację przyjętych założeń swojej działalności w kontrolowanych warunkach środowiska testowego.

W ostatnich latach proces cyfryzacji usług, także na rynku finansowych, znacznie przyspieszył, a nowe technologie wspomagają instytucje finansowe, m.in. przez wykorzystanie przetwarzania w chmurze, cyfryzację i robotyzację procesów, zaawansowaną analizę danych czy wreszcie wykorzystanie mechanizmów sztucznej inteligencji.

Materiał partnera: KDPW

Finanse
Solidne wyniki PZU mimo powodzi
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Finanse
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Finanse
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Finanse
Giełda stawia na długodystansowców
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Finanse
Jakie kredyty hipoteczne preferują Polacy? Przeważa jedna opcja
Finanse
GPW: strategia, ETF-y i kontrola kosztów