Oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich zniżkują przed południem o 32 pkt. baz., do 5,81 proc. Dochodowość papierów dwuletnich zniżkuje o 26 pkt. baz., do 5,84 proc. Rentowności polskich obligacji zniżkują od początku stycznia. Jeszcze na koniec 2022 r. oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich sięgało 6,845 proc., natomiast dwuletnich 6,72 proc. Indeks polskich obligacji TBSP wzrósł od początku roku o 2,66 proc.
Jak wskazują analitycy, ostatni odczyt inflacji w Polsce pozytywnie zaskoczył - dynamika CPI obniżyła się w grudniu do 16,6 proc. z 17,5 proc. w listopadzie. "To odczyt wyraźnie poniżej rynkowych oczekiwań. Niespodzianką okazały się ceny nośników energii, które w tym miesiącu zmalały o 3,3 proc. miesiąc do miesiąca. Ta zmiana przeważająco wyjaśnia obniżenie rocznej dynamiki. Jest to pochodna ostatnich spadków cen węgla na światowych rynkach. W pozostałych, wyodrębnionych przez GUS kategoriach także odnotowano spowolnienie. To trend wpasowujący się w zjawisko dezinflacji, o której wspominaliśmy już od jakiegoś czasu. Wspiera to zarówno naszą, jak i NBP, prognozę spadku rocznej dynamiki CPI do jednocyfrowych wartości w IV kwartale tego roku" - komentują analitycy Banku Gospodarstwa Krajowego.
Jak podano w porannym raporcie BGK, biorąc pod uwagę, że w piątek rynki bazowe notowały spadki dochodowości po znacznie gorszym od oczekiwań raporcie ISM, niewykluczone, że SPW na początku tygodnia dalej będą umacniać się drogą korelacji. Według analityków dla rodzimego długu ważne będą również dane o inflacji CPI z USA oraz ewentualne sugestie bankierów centralnych o wcześniejszym zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych.