Dobry rok dla portfeli akcji, ale to już tylko wspomnienie

Jak wynika z zestawienia rocznych stóp zwrotu portfeli asset management, dla większości klientów 2021 r. był bardzo udany. Najlepiej wypadły oczywiście akcje. W kolejnych miesiącach zarobić dzięki tym aktywom będzie trudno.

Publikacja: 13.02.2022 09:00

Dobry rok dla portfeli akcji, ale to już tylko wspomnienie

Foto: Adobestock

Poprzedni rok przyniósł stopy zwrotu, o których w tym roku będzie można tylko pomarzyć.

Coraz niższe oczekiwania

Ubiegły rok, co na kolejnych stronach pokazują wyniki portfeli dla zamożnych klientów banków, TFI czy biur maklerskich (usługi zarządzania aktywami), sprzyjał inwestycjom w bardziej ryzykowne aktywa. Produkty oparte tylko na papierach dłużnych w większości nie poradziły sobie w trudnych warunkach. O ile jednak zeszły rok był – nie licząc zaskoczeń związanych z zachowaniem obligacji – dość spokojny i przewidywalny, o tyle początek 2022 r. przynosi silne wahania nastrojów, w takt zmieniających się oczekiwań co do tempa zacieśniania polityki monetarnej przez Fed. Inwestorzy znów coraz mocniej zaczęli obawiać się podwyżki stóp procentowych w USA o 50 pkt baz., co z kolei podkopuje popyt na GPW.

Foto: GG Parkiet

Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału zarządzania portfelami inwestycyjnymi DM BDM, wskazuje na trzy elementy, przez które początek nowego roku na rynkach akcji nie jest udany. – Cały czas jesteśmy w fazie realizacji zysków po bardzo mocnym wzroście akcji, wywołanym „stymulusami" wprowadzonymi w okresie pandemii. Drugi kluczowy powód związany jest ze zmianą perspektyw dla przyszłej ścieżki podnoszenia stóp procentowych przez Fed (zakomunikowano, iż cykl podwyżek przy obecnych odczytach inflacyjnych zostanie przyśpieszony). Trzeci powód słabych nastrojów na rynkach związany jest ze wzrostem napięć geopolitycznych (potencjalny konflikt Rosja–Ukraina) – wymienia Bobrowski.

Foto: GG Parkiet

Podobnie Łukasz Wójcik, analityk BM BNP Paribas, zauważa, że odbicie krajowych indeksów na przełomie grudnia i stycznia, po przecenie z listopada, okazało się być krótkotrwałe, a obecnie relatywna słabość krajowego rynku akcji może być w najbliższym czasie utrzymana. Podobnie przyczyn dopatruje się przede wszystkim w odpływach kapitału zagranicznego z rynków Europy Środkowo-Wschodniej z powodu ryzyka geopolitycznego, rosnącej inflacji oraz obaw przed bardziej jastrzębią polityką amerykańskiego Fedu. Zdaniem Wójcika krajowe spółki mogą być także pod większą presją (względem światowych podmiotów) strony kosztowej i wyższych stóp procentowych w Polsce niż na świecie. – W związku z powyższym w ostatnim czasie obniżyliśmy nastawienie do krajowego rynku akcji do poziomu neutralnego. W perspektywie długoterminowej pozostajemy umiarkowanymi optymistami – mówi ekspert BM BNP Paribas. Według Wójcika czynnikiem przemawiającym za utrzymaniem długoterminowego trendu wzrostowego indeksów giełdowych na świecie jest dalszy wzrost zysków notowanych spółek. – Obserwujemy kontynuację trendu pozytywnych rewizji prognoz przyszłych zysków. Zyski firm wspierane będą przez solidny popyt ze strony konsumentów, zwiększone nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw oraz wydatki rządowe – wylicza analityk.

Będzie ciężko o zwyżki

Z kolei ekspert DM BDM podtrzymuje, że rok 2022 może przynieść większą zmienność nastrojów na GPW, aniżeli było to w 2021 r. – W obecnym roku wiele branż czy spółek będzie zmagać się z wysoką bazą wynikową z 2021 r. i nie należy oczekiwać dla całego rynku imponującego wzrostu zysków na akcję (po wyłączeniu ze statystyk banków, gdzie będzie widać efekty serii podwyżek stóp procentowych). Dodatkowo istotny wpływ na rentowność inwestycji w krajowe akcje będą miały nowe poziomy stóp procentowych na rynkach zagranicznych (kluczowe będzie zachowanie Fedu), co pewnie będzie sporym wyzwaniem dla utrzymania atrakcyjności rynków z koszyka EM – ocenia Bobrowski. Tym samym przy założeniu, że kursy banków notowanych na GPW uwzględniły już optymistyczne projekcje stóp procentowych, utrzymanie poziomów WIG czy WIG20 w trakcie 2022 r. będzie wg DM BDM raczej wymagającym scenariuszem.

Głównym tematem w tym roku będzie normalizacja polityki pieniężnej

Sebastian Buczek prezes, Quercus TFI

Nasza Strategia Akcyjna (38 proc. w rok) jest zbliżona strukturą i stylem zarządzania do Quercusa Agresywnego. Jedyna istotna różnica to bardziej elastyczne limity inwestycyjne w przypadku Strategii Akcyjnej niż wspomnianego funduszu. Ubiegły rok był bardzo udany dla inwestorów na GPW. W przypadku wielu spółek skala wzrostu wynosiła kilkadziesiąt procent lub więcej. Szczególnie dobrze prezentował się sektor bankowy, na który mocniej postawiliśmy już w II połowie 2020 r. (PKO BP, Pekao, Millennium, Bank Handlowy itd.). Kursy tych instytucji dyskontowały podwyżki stóp procentowych i tym samym znaczną poprawę wyników finansowych w roku 2022. Dobrze zachowywały się także średnie i mniejsze spółki, w tym Kruk, InterCars, Auto Partner czy Oponeo. Rozczarowaniem natomiast były firmy z sektora gier i Allegro, które po znakomitym 2020 r. zanotowały znaczące spadki rzędu 30–50 proc. W nowy rok wchodzimy z większą ostrożnością. W scenariuszu neutralnym oczekujemy silniejszych wahań koniunktury zarówno na GPW, jak i (nawet tym bardziej) rynku amerykańskim. Normalizacja polityki pieniężnej przez wszystkie banki centralne będzie wiodącym tematem bieżącego roku. Z plusów wskazalibyśmy na solidne wyniki finansowe spółek i umiarkowane poziomy wycen, szczególnie polskich firm. Reasumując, cieszymy się z udanego roku 2021, ale myślami jesteśmy już w roku 2022 r., który na pewno będzie dużo większym wyzwaniem dla inwestorów na całym świecie. PAAN

Lekarstwem na inflację mogą być obligacje indeksowane wskaźnikiem wzrostu cen

Wojciech Kseń zarządzający Specjalistyczną Strategią Polskich Obligacji Skarbowych, Caspar AM

Przez ostatni rok odczyty inflacji w Polsce rosły w każdym miesiącu, często mocniej od przewidywań analityków: od 2,4 proc. w lutym 2021 r. do oczekiwanych 9,5 proc. za styczeń 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej od jesieni zeszłego roku już pięć razy podnosiła stopę referencyjną (z 0,10 proc. do 2,75 proc.) i kolejne podwyżki, być może docelowo do 4 proc., są zapowiadane przez przewodniczącego Adama Glapińskiego. Te wydarzenia tłumaczą trudną sytuację inwestorów na rynku długu skarbowego w ostatnich miesiącach: rentowności obligacji skarbowych musiały dynamicznie rosnąć, a więc ich ceny odpowiednio spadać. Ryzyko stopy procentowej można w tym przypadku ilustrować, przypominając, że ceny pięcioletnich i dłuższych polskich obligacji skarbowych spadły o ponad 10 proc. od początku III kwartału ubiegłego roku. Założeniem naszej Specjalistycznej Strategii Polskich Obligacji Skarbowych (3,53 proc. w 2021 r.) jest ograniczenie do minimum zarówno ryzyka kredytowego, jak i ryzyka stopy procentowej. Strategia opiera się na detalicznych obligacjach skarbowych, co pozwala osiągnąć ten cel, ale daje naszym klientom dodatkowe korzyści, przede wszystkim w postaci ochrony przed inflacją. Większość portfela jest bowiem zainwestowana w obligacje indeksowane inflacją, które po pierwszym roku dają już kupon równy dynamice wzrostu cen powiększonej o marżę, co w obecnych warunkach daje bardzo atrakcyjne oprocentowanie. PAAN

Stopy zwrotu strategii asset management

Tabela 1 (pdf)

Tabela 2 (pdf)

Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,76 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Ranking satysfakcji klientów banków
Finanse
Klesyk wraca do PZU. NWZ spółki powołało go do rady nadzorczej
Finanse
Przemysław Tychmanowicz zastępcą redaktora naczelnego „Parkietu”
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Finanse
SBB: czas na walkę z kredytami złotowymi
Finanse
Polska na 11 miejscu pod względem rezerw złota