Aforti wchodzi do Rumunii

Aforti Finance, należąca do Grupy Aforti spółka udzielająca pożyczek dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, startuje z usługami finansowymi w Rumunii.

Publikacja: 02.11.2018 13:36

Aforti wchodzi do Rumunii

Foto: Bloomberg

Będzie to możliwe dzięki uzyskanej przez spółkę licencji niebankowej instytucji finansowej, wydanej przez Narodowy Bank Rumunii. To urzędowe pozwolenie uprawnia Aforti Finance do prowadzenia działalności operacyjnej w zakresie udzielania rumuńskim przedsiębiorcom pożyczek pozabankowych.

Rumunia jest pierwszym – z siedmiu planowanych na najbliższe lata – rynków zagranicznych, na których partner finansowy firm z sektora MSP świadczyć będzie usługi pożyczkowe. W ramach szeroko zakrojonej ekspansji międzynarodowej, Aforti Finance zamierza dotrzeć ze swoją ofertą do takich krajów, jak: Czechy, Węgry, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Albania oraz Macedonia, w których wcześniej swoją działalność rozpocznie Aforti Exchange – platforma wymiany walut online dla firm.

– Podbój rynków zagranicznych rozpoczęliśmy od ekspansji Aforti Exchange, bowiem wiążą się z tym znacznie niższe progi wejścia niż w przypadku spółek świadczących usługi finansowe, przy których niezbędna jest budowa modeli scoringowych. Nie zmienia to jednak faktu, że nasze działania na arenie międzynarodowej będziemy realizować konsekwentnie, zgodnie ze strategią rozwoju grupy na lata 2018-2020, rozwijając ofertę dla przedsiębiorców – tak w zakresie wymiany walut online, jak i pożyczkową – na co najmniej siedmiu kolejnych rynkach – podkreśla Klaudiusz Sytek, prezes Aforti Holding.

Podkreśla, że rynek rumuński jako miejsce realizacji projektów biznesowych Aforti Finance i Aforti Exchange nie jest przypadkowy. - To przemyślana decyzja, wynikająca między innymi z pozycji gospodarczej Rumunii w Europie. Kraj ten – wbrew pozorom – jest jedną z największych i najdynamiczniej rozwijających się gospodarek na Starym Kontynencie, stąd nasza obecność w tej części Europy - dodaje.

W 2017 roku nominalny PKB Rumunii, wyrażony w cenach bieżących, wyniósł 206,9 mld USD, a mierzony w ten sam sposób PKB per capita osiągnął poziom 10,56 tys. USD. Według szacunków Komisji Europejskiej realny PKB Rumunii wzrósł tym samym o 6,7 proc. w 2017 roku względem 4,9 proc. rok wcześniej. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrost gospodarczy Rumunii osiągnie w bieżącym roku nawet poziom 5 proc. Komisja Europejska oraz Bank Światowy szacują, że gospodarka rumuńska nadal będzie rosnąć, przy jednoczesnym założeniu, że tempo wzrostu spadnie do poziomu 4,5 proc. w 2018 roku i do 4 proc. w 2019 roku.

- Przewagą tego rynku, jak w przypadku większości rynków wschodzących, są dodatkowo niższe bariery wejścia i ogromny potencjał rodzimych przedsiębiorców, którzy podążając za rozwojem krajowej gospodarki, aktywizują własne działania biznesowe, szukając szybkich i atrakcyjnych źródeł finansowania. Tym samym, wejście Aforti Finance na ten rynek powinno przynieść w kolejnych latach wymierne efekty, tak w formie pozytywnych wyników finansowych, jak też rosnącej rozpoznawalności i tym samym mocnej pozycji Aforti Finance na rynkach zagranicznych – dodaje Sytek.

Finanse
Solidne wyniki PZU mimo powodzi
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Finanse
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Finanse
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Finanse
Giełda stawia na długodystansowców
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Finanse
Jakie kredyty hipoteczne preferują Polacy? Przeważa jedna opcja
Finanse
GPW: strategia, ETF-y i kontrola kosztów