Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.01.2025 07:58 Publikacja: 22.04.2024 06:00
Zdaniem analityków, jeżeli rząd przewiduje rekompensaty za mrożenie cen prądu na drugą połowę roku, to należy zakładać, że będzie to neutralne dla finansów firm energetycznych. Fot. AdobeStock
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt ustawy przewidującej mrożenie cen energii po 1 lipca. Zgodnie z nim cena maksymalna energii dla konsumentów ma być wyższa niż obecnie – zamiast aktualnych 412 zł ma wynosić 500 zł za MWh. Drugim instrumentem ma być bon energetyczny dla wrażliwych odbiorców, który zrekompensuje im tę podwyżkę. W ramach trzeciego elementu resort planuje zobligować sprzedawców prądu do złożenia nowych wniosków taryfowych, w których stawki mają być niższe niż do tej pory. Nowe taryfy miałyby obowiązywać do końca 2025 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Moc do produkcji prądu do 2028 r. ma być zapewniona. Trwają rozmowy, co potem. Chodzi o nowe aukcje rynku mocy dla gazu.
Generalny dyrektor ochrony środowiska podtrzymał główną decyzję środowiskową dotyczącą budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Wracają koszmary polskiej energetyki, a więc spory z wykonawcami dotyczące bloków węglowych.
Ważą się losy ważnej instrukcji o przyłączeniu instalacji OZE do sieci. Operatorzy sieci dystrybucji chcą skrócić czas na to nawet do 30 dni. Inwestorzy widzą w tym działaniu zagrożenia. Sprawie przygląda się Urząd Regulacji Energetyki. W tle dyskusji są odmowy przyłączenia OZE do sieci, gdzie jest coraz mniej miejsca.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
W życie weszło rozporządzenie ministra klimatu i środowiska ws. cen maksymalnych w aukcjach drugiej fazy budowy morskich farm wiatrowych, które powstaną po 2030 r. Przemysłowa uważa, że proponowane ceny maksymalne są za wysokie.
TDJ Equity chce skupić akcje firmy Grenevia i wycofać ją z giełdy. Ogłoszenie wezwania rozpoczyna dyskusję, czy cena w wezwaniu jest właściwa. Tę ocenę utrudnia fakt, że spółka nadal generuje wartość dzięki branży górniczej, ale chciała szybko przejść do sektora OZE.
Netflix zaraportował wyniki za 4Q24, które okazały się wyższe od konsensusu analityków. Spółka pokazała mocną dynamikę zarówno przychodów (najwyższą w 2024 r.), jak i największy od ponad roku kwartalny wzrost nowych subskrybentów.
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Narodowy przewoźnik poprzez zależne PKP Cargo International jest coraz aktywniejszy m.in. na rynkach znajdujących się na południe od naszego kraju. Duże nadzieje wiąże z transportem na linii Bałtyk–Adriatyk oraz na Nowym Jedwabnym Szklaku.
Zarząd planuje m.in. dalszy rozwój sztandarowej technologii Mikrostacje.pl, budowę sieci dystrybucji paliwa HVO100, projekty deweloperskie i inwestycje w start-upy. Z drugiej strony musi się liczyć z rosnącymi w grupie kosztami działalności.
Nagrody dla pracowników JSW zostaną wypłacone. Związki i zarząd doszli do porozumienia. Dla spółki nie ma to jednak oznaczać dodatkowych kosztów.
Moc do produkcji prądu do 2028 r. ma być zapewniona. Trwają rozmowy, co potem. Chodzi o nowe aukcje rynku mocy dla gazu.
Produkty z sektora nowej ekonomii stanowią coraz ważniejszą część polskiego eksportu.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka do rady nadzorczej największego polskiego ubezpieczyciela. Zajmie tam miejsce odwołanego wcześniej Wojciecha Olejniczaka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas