Amerykański Bechtel, firma budowlana będąca częścią konsorcjum razem z amerykańskim Westinghouse, poinformował o zawarciu kontraktów ws. budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej z firmami: Energoprojekt-Katowice, Summa Linguae oraz Prochem.
Akcje tej spółki w czwartek 22 lutego drożały drugi dzień z rzędu o 16 proc. Zaledwie w dwa dni akcje tej dotychczas mało znanej firmy podrożały o ponad 30 proc. Obecnie cena jednego waloru tego przedsiębiorstwa oscyluje w okolicy 39 zł. Prochem ma zapewnić wsparcie w pozyskiwaniu dokumentacji pozwoleniowej przed samym procesem budowy elektrowni jądrowej w pomorskiej miejscowości Choczewo.
Optymizm, który bił z informacji prasowych na bazie komunikatu prasowego firmy Bechtel, studzi sama zainteresowana firma. – W nawiązaniu do przedstawionych w serwisach informacyjnych wiadomości o podpisaniu przez Bechtel i Prochem umowy o współpracy zarząd informuje, że prowadzi z firmą Bechtel negocjacje mające na celu sfinalizowanie podpisania umowy ramowej na usługi dotyczące wsparcia Bechtel Polska – czytamy w komunikacie firmy.
Spółka wyjaśnia, że zgodnie z zasadami określonymi w negocjowanej umowie strony będą definiowały zakresy, wynagrodzenie i terminy wykonywania poszczególnych pakietów dokumentacji w miarę przygotowywania przez Bechtel materiałów założeniowych. – Negocjowana umowa ustala stawki godzinowe, którymi strony będą się posługiwały przy określeniu wynagrodzenia za poszczególne pakiety dokumentacji zlecane w przyszłości emitentowi do wykonania. W przypadku otrzymania zleceń firma będzie informowała o tym fakcie w trybie przewidzianym przez obowiązujące przepisy – podkreśla firma, która uznała, że niezbędne jest doprecyzowanie informacji, które pojawiły się w przestrzeni publicznej.
Budowa pierwszej elektrowni jądrowej ma się rozpocząć w 2026 r., a zakończyć w roku 2033.