Spółki energetyczne będą mogły szybciej budować sieci dystrybucyjne, a więc tzw. sieci niskich i średnich napięć. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Objęcie specustawą sieci dystrybucyjnych ma pozwolić – zgodnie z założeniami ustawodawcy – na skrócenie do sześciu miesięcy czasu potrzebnego na uzyskanie decyzji dot. prawa do zajęcia gruntu lub przeprowadzenia odpowiednich czynności na gruntach. Projekt pojawił się w przestrzeni publicznej w październiku.

Spółki energetyczne odniosły się do tych projektowanych przepisów, proponując korekty, głównie w zakresie katalogu objętych nimi inwestycji. Obejmować on będzie 62 projekty inwestycyjne dot. sieci dystrybucyjnych. – Za koniecznością podjęcia interwencji legislacyjnej przemawia również dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym przede wszystkim tzw. mikroinstalacji. W samym I półroczu 2022 r. doszło do zwiększenia łącznej mocy zainstalowanej z poziomu ok. 7 GW do 8,1 GW – argumentuje resort.

Najwięcej uwag dotyczyło poszerzenia listy projektów, które będą ujęte w katalogu specustawy. Energa, ale i PGE wnioskują o dołączenie do tej listy – kluczowej ich zdaniem – linii Gdańsk Błonia–Pleniewo–Cedry–Nowy Dwór Gdański–EC Elbląg–Elbląg Modrzewina. – Linia (…) jest obecnie projektowana, jednakże postępy w projektowaniu są nikłe. Główne problemy to pozyskanie praw do nieruchomości oraz decyzje administracyjne. Szacowany czas na opracowanie projektu to aż osiem–dziesięć lat, co jest terminem zbyt odległym. Dla tej linii konieczne jest wsparcie ustawowe – informuje Energa. Brak realizacji tej inwestycji uniemożliwi – zdaniem spółek – korzystanie z pełnej mocy z planowanych nowych bloków PGE w elektrociepłowniach w Gdyni oraz w Gdańsku oraz z projektowanej ciepłowni gazowej, którą planuje wybudować Orlen, do którego należy Energa. Spółki chcą rozszerzenia listy inwestycji o kilkanaście nowych projektów.

Polenergia zaś proponuje rozszerzenie stosowania przepisów ustawy na inwestycje związane z wyprowadzeniem mocy z morskich farm wiatrowych również na inwestycje towarzyszące związane z budową urządzeń wyprowadzenia mocy z offshore, dla których inwestorem jest również wytwórca energii z tego źródła energii. Bardziej systemowe uwagi złożyła konfederacja Lewiatan. Zdaniem tej organizacji zrzeszającej przedsiębiorców, konieczne jest jednoznaczne odniesienie się do wykazu strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych i inwestycji towarzyszących. Te zaś określa rozporządzenie Rady Ministrów. Bez tego koordynacja przyspieszenia prac nad budową nowych sieci dystrybucji będzie utrudniona.

Uwagi do projektu będą analizowane przez ministerstwo, a same zmiany powinny zostać uchwalone do końca tego roku.