Powodem przerwy w pracy jednostki jest kolejny raz awaria tzw. odżużlacza a więc instalacji, służącej do odpopielania resztek po spalonym węglu. Ta sama usterka była powodem przerwy w pracy bloku w sierpniu tego roku. We wrześniu blok ponownie rozpoczął prace i pracował stabilnie na ¾ dostępnej mocy. Od tego czasu do momentu ostatniej awarii blok wyprodukował ponad 0,5 TWh co oznacza, że jednostka dostarczyła najwięcej prądu spośród wszystkich bloków działających w tym czasie w Polsce. Oznacza to duże wyzwanie dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które co kilka dni posiłkują się pomocą operatorską od naszych sąsiadów.
Niedostępność produkcji w nowym bloku w Jaworznie Tauron poinformował w raporcie w środę 12 października tuż po godz. 13.00. Zdarzenie ma potrwać do 17 października do godz. 4.00. DO tego czasu nie będzie dostępna pełna moc jednostki — 910 MW.
- Blok 910 MW znajduje się w dyspozycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych, pracując z mocą zgodną z bieżącym zapotrzebowaniem zgłaszanym przez operatora krajowego systemu elektroenergetycznego. W okresach wysokiej generacji OZE blok jest redukowany nawet do minimum technicznego przez Krajową Dyspozycję Mocy, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami jednostki OZE mają pierwszeństwo w systemie przed jednostkami węglowymi – wyjaśnia Patrycja Hamera, rzecznik prasowy Tauron Wytwarzanie.
- Blok znajduje się w okresie przejściowym – fazie strojeń, testów i optymalizacji, których pozytywne zakończenie jest kluczowe dla przyszłej pracy jednostki w najkorzystniejszej konfiguracji i z maksymalną efektywnością. Do momentu zakończenia tego procesu, nie można mówić o w pełni efektywnym wykorzystywaniu strojonych instalacji. Zagadnienia związane z testami, próbami i pomiarami są przedmiotem mediacji z Wykonawcą prowadzonych przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. Ich przebieg ma charakter poufny – tłumaczy Patrycja Hamera.
- Blok w Jaworznie mimo to, że jest w okresie przejściowym, tylko od początku września wygenerował ponad 535 tys. megawatogodzin energii – potwierdza naszą informacje Hamera.