Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.10.2017 13:06 Publikacja: 02.10.2017 13:06
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski
Rozpoczyna się nowy miesiąc, więc zgodnie z tradycją przygotowaliśmy trochę statystyk, pokazujących, jak w przeszłości zachowywał się indeks szerokiego rynku WIG w październiku. Okazuje się, że średnia zmiana jego notowań w dziesiątym miesiącu roku jest dodatnia i wynosi 2,1 proc., a mediana 2,25 proc. Na tle całego roku jest to średni wynik, bowiem w styczniu, kwietniu, lipcu i grudniu te rezultaty są znacznie lepsze. Jeśli nie uwzględnimy wartości skrajnych – wzrost o 35,8 proc. w październiku 1991 r. i spadek o 15,2 proc. w 1994 proc., to średnia wyraźnie spada, ale wciąż jest całkiem niezła, bowiem sięga 1,4 proc. Korzystnie wyglądają też dane dotyczące skuteczności. Na 26 przypadków w 17 październik przynosił wzrost indeksu WIG, a w dziewięciu jego spadek. To daje nam trafność na poziomie 65 proc. Co więcej – średnia zmiana podczas wzrostowych miesięcy wynosi +8,3 proc., a średni spadek podczas spadkowych -9,6 proc. Wniosek statystyczny jest więc taki, że dziesiąty miesiąc roku, umiarkowanie, ale jednak bardziej sprzyja bykom. Nie ma oczywiście gwarancji, że w tym roku potwierdzą się historyczne zależności. Warto zatem rzucić okiem na sytuację techniczną indeksów i sprawdzić, czy aktualny układ kresek także sprzyja stronie popytowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedostatni tydzień kwietnia przyniósł historyczny moment na warszawskiej giełdzie. Otóż tytułowy pułap został po raz pierwszy pokonany przez WIG. Rekordy biły też mWIG40 i sWIG80.
Przedświąteczny tydzień na GPW przyniósł kontynuację zwyżek. Główne indeksy odrabiały straty i były mniej wrażliwe na informacyjny chaos z Białego Domu. Najlepiej radził sobie indeks małych spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas