Szef HRE Investment na wolności po postawieniu zarzutów

Zarzuty nie dotyczyły kluczowych kwestii śledztwa: podejrzenia działania na szkodę nabywców mieszkań i inwestorów. Będzie zażalenie na zatrzymanie.

Publikacja: 28.11.2024 10:22

Prezes HRE Investments Michał Sapota

Prezes HRE Investments Michał Sapota

Foto: PAP/Adam Warżawa

Po głośnym zatrzymaniu w środę, Michał Sapota, szef dewelopersko-inwestycyjnej spółki HRE Investments, szybko wyszedł na wolność. Do sprawy odniósł się na LinkedIn Michał Babicz, partner w kancelarii Filipiak Babicz Legal, obrońca Sapoty.

Czytaj więcej

Szef wielkiej grupy deweloperskiej zatrzymany na polecenie prokuratury

Zarzuty dotyczą składania sprawozdań finansowych

„Spędziliśmy w prokuraturze w Łodzi może 20 minut podczas ogłaszania zarzutów i może 15 minut czekaliśmy na odpis postanowienia, po czym z moim klientem wyszliśmy z prokuratury. Nie postawiono mojemu klientowi zarzutu oszustwa ani sporządzenia nierzetelnych sprawozdań finansowych. Sprawozdania finansowe wszystkich spółek wymienionych w zarzutach, które przedstawił prokurator, na dzień wizyty w prokuraturze były złożone w KRS, o czym prokurator wiedział. Za przedstawione mojemu klientowi zarzuty dotyczące jednego tylko przepisu ustawy, nie grozi kara pozbawienia wolności. Mamy chyba do czynienia z nowym standardem, bo nie spotkałem się jeszcze w mojej karierze z sytuacją zatrzymania klienta, trwającego kilka godzin przewiezienia go z Katowic do Łodzi wyłącznie po to, żeby mu ogłosić zarzuty z jednego przepisu, jednej ustawy, za który nie przewiduje się nawet kary pozbawienia wolności, szczególnie w sytuacji, w której pełnomocnik spółki pozostawał od kilkunastu dni w kontakcie z prokuraturą i deklarował pełną współpracę, co potwierdził wczoraj bezproblemowy przebieg wszystkich czynności. Oczywiście złożymy zażalenie na zatrzymanie oraz [podejmiemy] wszelkie służące klientowi i spółkom środki odwoławcze” – napisał mec. Babicz.

Czytaj więcej

Kary dla spółek i menedżerów grupy HRE Investments

Wysyp inwestycji, kryzys, skargi i śledztwo 

Prokuratura Okręgowa w Łodzi od wakacji prowadzi śledztwo, głównie w sprawie podejrzenia działania na szkodę nabywców mieszkań, jak i inwestorów HRE Investments.

Istniejąca od 2018 r. grupa buduje mieszkania w całej Polsce w oparciu o kapitał zebrany od inwestorów indywidualnych (sprzedaż udziałów w spółkach celowych, po zmianach prawa zaciąganie pożyczek). Przy dużej skali równocześnie prowadzonych projektów ten model przestał działać, gdy doszło do skokowego wzrostu stóp procentowych, wzrostu kosztów wykonawstwa i spadku popytu na mieszkania. Budowy są rozgrzebane, nabywcy czekają na mieszkania, a inwestorzy na odsetki i zwrot kapitału. Spółka straciła płynność finansową i w tym roku złożyła wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego – przyspieszonego postępowania układowego. Jej długi szacowane są na ponad 1 mld zł.

Na początku tego roku prezes UOKiK wydał decyzje nakładające kary na trzy spółki z grupy kapitałowej HRE Investments oraz dwie osoby zarządzające. W ocenie urzędu inwestorzy byli wprowadzani w błąd, bo w komunikatach podkreślano korzyści inwestycji z pominięciem istotnych informacji o ryzyku.

Budownictwo
Deweloperzy. Prymusi i maruderzy
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Budownictwo
Rozchwiany rynek mieszkań szuka stabilizacji
Budownictwo
Obligacyjne okienko otwarte dla emitentów oraz inwestorów
Budownictwo
Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom: Publiczna oferta obligacji w styczniu
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy czeka na obniżki stóp. To okazja?
Budownictwo
Huśtawka nastrojów na pierwotnym rynku mieszkaniowym