Budimex oparł się zimie dzięki mieszkaniom

Niskie temperatury sprawiły, że czołowe spółki budowlane nie będą mogły zaliczyć I kwartału do udanych. Mocno spadła rentowność Polimeksu i PBG. Liderem stał się Budimex

Publikacja: 27.04.2010 08:09

Analitycy szacują, że Budimex, na którego czele stoi Dariusz Blocher (u góry), miał w I kwartale naj

Analitycy szacują, że Budimex, na którego czele stoi Dariusz Blocher (u góry), miał w I kwartale najwyższy zysk. Najbardziej mogły spaść zarobki PBG kierowanego przez Jerzego Wiśniewskiego.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Spośród notowanych na warszawskim parkiecie spółek budowlanych miniony kwartał do szczególnie udanych będzie mógł zaliczyć Budimex, którego rentowność netto wzrosła w porównaniu z okresem styczeń–marzec 2009 r. aż o 3,15 pkt proc., do 7,75 proc. – wynika z ankiety „Parkietu” przeprowadzonej wśród przedstawicieli dziesięciu biur maklerskich. Znacznie gorzej radzili sobie inni czołowi przedstawiciele branży.

[srodtytul]Spadające zyski i marże[/srodtytul]

Tylko trzem spośród uwzględnionych w naszym zestawieniu ośmiu budowlanych spółek z GPW (pod uwagę wzięliśmy te firmy, dla których dysponowaliśmy co najmniej dwoma szacunkami) w I kwartale udało się zwiększyć rentowność netto. Poza Budimeksem były to Pol-Aqua i Trakcja Polska. Dwóm ostatnim firmom pomagała jednak niska baza. Znacznie gorzej radzili sobie najwięksi przedstawiciele branży. Marża netto PBG spadła o 4,21 pkt proc., do 2,45 proc. W przypadku Polimeksu-Mostostalu spadek sięgnął zaś 1,94 pkt proc. i rentowność wyniosła 1,93 proc. Rekordzistą, ze spadkiem marży netto o 4,36 pkt proc., okazał się zaś Erbud.

[srodtytul]Pomagają mieszkaniai instrumenty pochodne[/srodtytul]

Długa i mroźna zima sprawiła, że realizowane przez budowlane spółki inwestycje zostały wyraźnie spowolnione, oraz doprowadziła do wzrostu kosztów. Wpływ niesprzyjającej aury będzie widoczny w wynikach firm z branży. Okazuje się, że nie wszystkim zaszkodziła ona w jednakowym stopniu.

– Wyniki spółek budowlanych za I kwartał będą bardzo zróżnicowane, na co wpływ poza zimą będą miały chociażby takie czynniki, jak działalność deweloperska czy instrumenty pochodne – komentuje Maciej Stokłosa, analityk DI BRE Banku. – Dobre rezultaty pokażą Budimex i Mostostal Warszawa. Słabszych wyników spodziewam się zaś po PBG i Polimeksie-Mostostalu – dodaje.

Podobnego zdania jest Maciej Hebda z Espirito Santo. – Spodziewam się, że najlepsze wyniki za I kwartał pokaże Budimex, gdyż w tym okresie bardzo dobrze sprzedawały się wybudowane przez spółkę mieszkania. Reszta czołowych firm budowlanych z GPW pokaże raczej słabe wyniki – mówi.

W jaki sposób Budimeksowi udało się zniwelować negatywny wpływ zimy na wyniki? – Wpływ na poprawę wyników Budimeksu będzie miała przede wszystkim dodatnia wycena instrumentów pochodnych oraz sprzedaż mieszkań. Pierwszy z tych czynników widoczny będzie również w rezultatach Trakcji Polskiej – mówi Maciej Stokłosa.

Wśród czynników działających na niekorzyść firm z branży analityk wymienia głównie niskie przychody oraz ich strukturę. – Czynnik ten będzie widoczny chociażby w przypadku PBG. Szacuję, że w okresie styczeń–marzec grupa zrealizowała zaledwie nieznacznie powyżej 10 proc. całorocznej sprzedaży. Duży udział w jej obrotach będą miały ponadto kontrakty stadionowe, które realizowane są na niższych marżach – mówi Stokłosa. – W przypadku PBG i Polimeksu-Mostostalu znaczenie będzie też miała dźwignia finansowa. Firmy ponoszą bowiem wysokie koszty odsetkowe – dodaje.

[srodtytul]Firmy będą odrabiać straty[/srodtytul]

Przedstawiciele czołowych firm budowlanych z warszawskiego parkietu już wcześniej przyznawali, że długa zima spowodowała opóźnienia na realizowanych przez nie kontraktach. Po ustąpieniu mrozów spółki zintensyfikowały jednak prace, by nadgonić zaległości. – W skali roku wyjątkowo ciężka zima nie powinna mieć większego wpływu na rezultaty firm z branży – mówi Maciej Hebda. – W II i III kwartale będziemy świadkami znacznego przyspieszenia prac budowlanych. W tym czasie można się zatem spodziewać pozytywnych zaskoczeń – dodaje.

Odrabiania opóźnień spodziewa się też Adrian Kyrcz z DM IDMSA. Analityk zwraca uwagę na czynniki, które mogą doprowadzić do spadku rentowności generalnych wykonawców. – Rynek przewiduje, że w drugim półroczu wzrosną ceny materiałów budowlanych i usług. Najbardziej uderzy to w dużych wykonawców, którzy mają w portfelach duże zlecenia podpisane już jakiś czas temu. Bardziej elastycznie na tę sytuację reagować zaś będą mniejsze firmy – mówi.Analitycy przewidują, że firmy będą odrabiać straty. Te, które pozytywnie zaskoczą rynek, będą też mogły zapewne liczyć na zwyżkę kursu.

[ramka][b]Tomasz Czyż - ING Securities[/b]

Zakładamy, że w wynikach spółek za I kwartał widoczny będzie wpływ czynników pogodowych. Rentowność nie powinna być jednak dramatycznie niższa od osiągniętej rok wcześniej. Firmy zapowiadają, że w II kwartale będą chciały nadgonić opóźnienia spowodowane zimą. Dlatego można oczekiwać znacznych zwyżek przychodów. W II półroczu spodziewać się należy spadku rentowności, gdyż do realizacji wejdą kontrakty zdobywane w okresie dużej konkurencji cenowej. Marże generalnych wykonawców powinny powrócić do jednocyfrowych poziomów. W tym roku nie przewidujemy zauważalnego wzrostu cen materiałów budowlanych, dlatego wpływ ostrej konkurencji w rozstrzyganych w ostatnich miesiącach przetargach widoczny będzie w 2011 r. [/ramka]

Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Mirbud też jest dopuszczony do drogowego tortu CPK
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Obniżki stóp już w kursach budowniczych mieszkań?
Budownictwo
Unibep w gronie firm namaszczonych przez Centralny Port Komunikacyjny
Budownictwo
Deweloperzy wciąż budują dużo mieszkań, ale nie biją się o pozwolenia