Chemoservis-Dwory przejął czeską firmę K-Protos

Oświęcimska spółka - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - zapłaciła za 100 proc. akcji firmę K-Protos z Kralup nad Wełtawą 23,8 mln zł

Publikacja: 22.10.2010 13:06

Umowę zakupu czeskiego przedsiębiorstwa podpisano 21 października.

Sprzedającymi były cztery firmy: Petro Mechanika, Petro Remont i Petro Eltech z Płocka oraz Omenix z Warszawy. Chemoservis-Dwory zostanie właścicielem K-Protosa po uiszczeniu zapłaty, co ma zgodnie z zapisami umowy - nastąpić nie później niż 2 listopada 2010 r.

Źródłem finansowania transakcji będą fundusze, jakie Chemoservis-Dwory pozyskał z prywatnej emisji akcji serii D.

Choć formalnej zmiany właściciela, można śmiało powiedzieć, że K-Protos pozostaje "w rodzinie". I to z kilku powodów. Pomiędzy Chemoservis-Dwory a trzema płockimi spółkami, które sprzedają akcje czeskiego przedsiębiorstwa jest szereg powiązań personalnych.

Przewodniczącym rady nadzorczej Chemoservisu-Dwory Tomasz Mazur jest jednocześnie prezesem spółki Petro Mechanika. Jest też spokrewniony z Wojciechem Mazurem, prezesem Chemoservisu-Dwory.

Zygfryd Płochocki, jest równocześnie wiceprzewodniczącym nadzoru oświęcimskiej spółki i prezesem firmy Petro Remont. Andrzej Gastołek to w jednej osobie wiceprezes spółki Petro Eltech i sekretarzem rady Chemoservisu-Dwory.

Ponadto Petro Mechanika, Petro Remont i Petro Eltech są akcjonariuszami oświęcimskiego przedsiębiorstwa i posiadają papiery dające im odpowiednio: 14,46 proc., 13,8 proc. i 18,63 proc. głosów na NWZA.

K-Protos świadczy kompleksowe usługi tzw. maszynowego i elektrotechnicznego utrzymania ruchu dla przemysłu chemicznego i petrochemicznego, ale także spożywczego. Realizuje też inwestycje dla czeskiej fabryki Synthosu.

K-Protos ma trzy oddziały: w Kralupach nad Wełtawą, w Neratowicach oraz w Kolinie. Zatrudnia łącznie około 360 osób.

Chemoservis-Dwory, jak powiedział "Parkietowi" kilka dni temu Sławomir Szata, członek zarządu oświęcimskiego przedsiębiorstwa, pracuje już nad kolejnymi akwizycjami. Uczestniczy w przetargu na zakup należącej do Orlenu firmy Orlen Centrum Serwisowe, która zajmuje się utrzymaniem stanu technicznego baz paliwowych i stacji benzynowych koncernu. Prowadzi również wstępne negocjacje w sprawie zakupu należącej do giełdowego Biprometu spółki budowlanej ze Śląska.

Podczas piątkowej sesji akcje Chemoservisu-Dwory drożeją o około 1,5 proc., do 0,67 zł.

Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Mirbud też jest dopuszczony do drogowego tortu CPK
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Obniżki stóp już w kursach budowniczych mieszkań?
Budownictwo
Unibep w gronie firm namaszczonych przez Centralny Port Komunikacyjny
Budownictwo
Deweloperzy wciąż budują dużo mieszkań, ale nie biją się o pozwolenia