Kto będzie animował na GPW? DM mBanku się wycofuje

Broker ogranicza działalność wspierającą płynność na warszawskiej giełdzie – dowiedział się „Parkiet". Czy jego śladem pójdą kolejni? To niewykluczone.

Publikacja: 16.10.2018 05:17

Kto będzie animował na GPW? DM mBanku się wycofuje

Foto: Bloomberg

Głównym celem działania animatora jest wspomaganie płynności na rynku poprzez działania na rachunek własny. Dlaczego DM mBanku zdecydował się z tego zrezygnować?

Pytania o kolejnych

– Wycofanie się z funkcji animatora przez biuro maklerskie to skutek planowanych zmian biznesowych i organizacyjnych. Ich celem jest przeniesienie zarządzania ryzykiem rynkowym z biura. Nie oznacza to jednak całkowitego wycofania się mBanku z roli animatora. Ta działalność, która może być prowadzona poza strukturą organizacyjna biura maklerskiego (tj. na podstawie art. 70.2 ustawy o obrocie – np. futures walutowe czy obligacje korporacyjne), będzie kontynuowana w ramach innej jednostki banku – usłyszeliśmy w biurze prasowym mBanku.

Jak wynika z informacji na stronie internetowej GPW, DM mBanku w ramach funkcji animatora rynku związany jest z 35 spółkami. Do tego dochodzi również aktywność na rynku kontraktów terminowych oraz opcji. Te obszary działalności mają jednak być wygaszone. Z naszych informacji wynika, że osoby, które w DM mBanku działały w obszarze animacji, zaczęły już poszukiwania nowego pracodawcy.

Ruch DM mBanku jest sporym zaskoczeniem i każe się zastanowić, czy przypadkiem inni brokerzy nie pójdą tym śladem. Prawdopodobieństwo tego rozwiązania wydaje się większe w przypadku domów maklerskich, które zostały wcielone w struktury banku (drogę tę przeszedł m.in. DM mBanku), dla których przeniesienie części działalności animatorskiej do innego podmiotu z grupy jest stosunkowo prostym zabiegiem. Inna sprawa, że brokerzy, którzy trafili pod strzechy banków, systematycznie ograniczają działalność w różnych obszarach rynku. – Nie planujemy ograniczenia działalności animatora. Wręcz przeciwnie, w planach mamy zwiększanie liczby animowanych instrumentów – zapewnia jednak Tomasz Górski, menedżer biura animowania w Santander BM (biuro od kilku lat działa już w strukturze banku).

Z animacji zrezygnuje natomiast Pekao IB. Ma to związek z integracją działalności maklerskiej w grupie Pekao. Broker ma się skupić na usługach w obszarze bankowości inwestycyjnej, a działalność animatora ma być realizowana przez nowy podmiot.

„Po przeprowadzeniu procesu integracji działalności maklerskiej Pekao IB nie będzie prowadziło działalności animatora. Zgodnie z założeniami projektu integracji działalności maklerskiej działalność animatora będzie prowadził docelowy podmiot, który powstanie w wyniku projektu integracji" – zaznacza bank.

Rynek nie sprzyja

Zmiany rynkowe może wspierać fakt, że działalność animatora jest coraz bardziej wymagająca. – Prowadzenie działalności animatora rzeczywiście jest coraz mniej opłacalne – mówi szef jednego z biur maklerskich. – Rynek traci płynność ze względu na mniejsze zainteresowanie inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych portfelowych. Niepokojący jest też trend wzrostu udziału podmiotów zagranicznych dysponujących zarówno bardzo dużym kapitałem, dzięki któremu mogą zajmować duże pozycje, jak i nowoczesnymi technologiami pozwalającymi na automatyzację handlu akcjami. Podmioty te są w stanie kreować zachowania rynku zgodnie z otwartą własną pozycją, której drugą stroną są tracący animatorzy i inni uczestnicy rynku – wskazuje nasz rozmówca.

GG Parkiet

Dodaje także, że animatorom nie pomaga koniunktura giełdowa. – Działalność animatora związana jest z zaangażowaniem na rynku akcji. W chwili obecnej, kiedy rynek znajduje się w trendzie spadkowym, nie da się zabezpieczyć mało płynnych akcji, wchodzących w skład portfeli animatorów. Przy spadającym rynku obowiązek stałego kwotowania instrumentów prowadzi do ciągłego zwiększania zaangażowania. Portfele rosną, a to skutkuje pogłębiającymi się stratami – tłumaczy.

Biura maklerskie
Maklerskie porządki zawitały również do BM Alior Banku
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Biura maklerskie
Wielkie zmiany w BM PKO BP. Broker ma nowego szefa
Biura maklerskie
Analitycy po wynikach XTB: Mamy mieszane odczucia
Biura maklerskie
XTB z wynikami zbliżonymi do oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Biura maklerskie
Grupa Skarbiec do TFI dorzuca jeszcze dom maklerski
Biura maklerskie
Skarbiec kupuje Noble Securities