Bank Pocztowy podjął decyzję o przeniesieniu swojej bankowości elektronicznej do chmury obliczeniowej firmy Amazon Web Services (AWS).
– Bankowość elektroniczna w chmurze to mniejsze koszty związane z obsługą infrastruktury IT, ale przede wszystkich możliwość szybszego oferowania naszym klientom nowych usług i produktów – zaznacza Jacek Presz, dyrektor biura zarządzania IT Banku Pocztowego.
Decyzja o migracji do chmury obliczeniowej jest zgodna z strategią rozwoju, która zakłada wdrażanie nowoczesnych rozwiązań i rozwój w obszarze cyfrowym. Dotychczas bank może pochwalić się m.in. pierwszą w Polsce biometryczną kartą płatniczą, wdrożeniem w chmurze systemu klasy CRM czy opartych na chmurze AWS rozwiązań umożliwiających udzielenie kredytu bez obecności w placówce.
Przejście do chmury obliczeniowej poprzedziły testy potwierdzające wydajność oraz wyższe tempo wdrożeń nowych funkcjonalności. Cały proces odbył się we współpracy z AWS oraz jego partnerem, firmą Tameshi. Cała procedura, które zakończyć się ma w przyszłym roku, musi być też zgodna z regulacjami obowiązującymi w Polsce.
– Aby przenieść bankowość do chmury obliczeniowej, Bank Pocztowy musi przestrzegać restrykcyjnych regulacji Komisji Nadzoru Finansowego. Działanie musi być też zgodne z jego własnymi rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa, dostępności i wydajności – komentuje Maciej Cetler, CEO Tameshi.