Santander Bank Polska, trzeci co do wielkości kredytodawca w Polsce, za blisko 1,3 mld zł kupił podstawową działalność DBP (obejmującą działalność w zakresie bankowości detalicznej z wyjątkiem hipotek walutowych, bankowości prywatnej i bankowości biznesowej, a także DB Securities.). Już w ten weekend zostaną przeprowadzone fuzje prawna i operacyjna. Santander Bank Polska zmigruje ok. 380-400 tys. klientów Deutsche Banku. DBP pozostaje w Polsce dla Klientów korporacyjnych, instytucji finansowych i sektora publicznego.
Jeśli nie masz hipoteki walutowej w Deutsche Banku...
Od poniedziałku, 12 listopada, produkty klientów DBP zostaną automatycznie przeniesione do Santander Banku Polska. Wyjątek stanowią kredyty i pożyczki zabezpieczone hipotecznie udzielone w walutach obcych (w tym również te udzielone pierwotnie w obcej walucie i przewalutowane na złote), oraz kredyty i pożyczki w złotych posiadające wspólne zabezpieczenie z pożyczkami lub kredytami zabezpieczonymi hipotecznie udzielonymi w walutach obcych – te pozostaną w DBP.
Od 12 listopada w dotychczasowej usłudze bankowości elektronicznej DBP klienci będą mogli przenieść usługi db easyNET do Santander online. Proces rozpocznie się w bankowości elektronicznej DBP, a zakończy w Santander Bank Polska. Można przejść przez niego samodzielnie w ciągu 60 dni (czyli do 12 stycznia 2019 roku). Po tym terminie aktywacja będzie możliwa tylko w oddziałach Santander Banku Polska (szczegóły tego procesu opisane są na stronie banku i w mailach wysyłanych do klientów).
Nie zmienią się numery rachunków bankowych, numery kart, terminy ich ważności oraz kody PIN, numery infolinii nadal będą do dyspozycji klientów, opłaty i prowizje nie ulegają podwyższeniu, nie zmieni się też oprocentowanie kont osobistych, lokat terminowych, kart kredytowych i kredytów. Bez zmian pozostanie sposób spłaty i obsługa kredytów hipotecznych w złotych przenoszonych do Santander Bank Polska oraz świadczenie usług w zakresie przyjmowania i przekazywania zleceń dotyczących funduszy inwestycyjnych.
Będzie jednak parę zmian, sporo z nich na plus. Zwiększy się sieć oddziałów pozostających do dyspozycji klientów, dotychczasowe placówki DBP będą funkcjonowały pod marką Santander Bank Polska. Jednak aby skorzystać z nowych produktów bankowych, konieczne będzie zawarcie odrębnych umów z Santander Bank Polska. W docelowej ofercie produktowej dostępne będą wyłącznie produkty bankowe Santander Bank Polska, ale dotychczas posiadane produkty DBP nadal będą obsługiwane. Już od początku października dostępne są bezpłatne wypłaty z bankomatów Santander Bank Polska dla posiadaczy kart debetowych DBP.