Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.05.2019 09:44 Publikacja: 15.05.2019 09:44
Biorąc pod uwagę wskaźnik C/I liczony bez podatku bankowego (ale z amortyzacją i składkami na BFG), w 2018 r. najlepiej wypadł mBank. Jednak wskaźnik uwzględniający wszystkie te obciążenia wyniósł 50,7 proc. (trzeci wynik w naszym zestawieniu).
Foto: GG Parkiet
Alior znalazł się na drugim miejscu pod względem C/I liczonego bez podatku bankowego w 2018 r. (wyniósł 43,1 proc.). Jednocześnie bank ten okazał się najlepszy przy uwzględnieniu w kosztach tej wprowadzonej w 2016 r. daniny – tak liczony wskaźnik to 48,4 proc.
Foto: GG Parkiet
Santander miał w 2018 r. wskaźnik C/I wynoszący 43,4 proc., co dało mu trzecie miejsce. I to mimo że jego koszty były obciążone rebrandingiem i częściowo fuzją z częścią DBP. Także przychody przez to nieco ucierpiały ze względu na niższą marżę odsetkową.
Foto: GG Parkiet
PKO BP, lider polskiego sektora, miał w ubiegłym roku wskaźnik C/I bez podatku bankowego na poziomie 44,2. Przy uwzględnieniu w kosztach tej dodatkowej daniny fiskalnej zwiększa się on do 51,4 proc., co i tak plasuje go w czołówce polskich banków.
Foto: GG Parkiet
ING Bank Śląski znalazł się na piątym miejscu pod względem C/I w 2018 r. Wskaźnik ten, liczony bez podatku bankowego, wyniósł w jego przypadku 44,5 proc. (średnia dla analizowanej dziesiątki to 46,4 proc.). C/I razem z podatkiem bankowym wyniósł 51,6 proc.
Foto: GG Parkiet
Millennium miał w 2018 r. wskaźnik kosztów do dochodów (z uwzględnieniem podatku bankowego) na poziomie 53,7 proc. Nieco mniej niż rok wcześniej, bo przychody wzrosły szybciej niż koszty. Bez podatku C/I wyniósł 46,5 proc.
Foto: GG Parkiet
Pekao wcale nie jest w czołówce polskich banków pod względem wskaźnika C/I. W ubiegłym roku wyniósł on bez podatku od aktywów 47,6 proc., co dało mu siódme miejsce w sektorze. Uwzględniając to fiskalne obciążenie, wskaźnik sięga już 54,9 proc.
Foto: GG Parkiet
Handlowy, mimo posiadania tylko 23 oddziałów i nowoczesnej bankowości cyfrowej, miał w 2018 r. wskaźnik C/I (bez podatku) w wysokości 49,7 proc. To wyraźnie wyżej od średniej naszej dziesiątki (46,4 proc.). Razem z daniną wskaźnik banku to już 53,7 proc.
Foto: GG Parkiet
Wyraźnie od średniej, a tym bardziej od najlepszych, odstaje BNP Paribas, który nie tylko ponosił ostatnio dodatkowe koszty związane z fuzją i rebrandingiem, ale także ma niższe przychody, m.in. wynik z prowizji. C/I bez podatku w 2018 r. wyniósł 62,3 proc.
Foto: GG Parkiet
Zdecydowanie najsłabiej wypada pogrążony w problemach Getin Noble. Jego wskaźnik C/I bez podatku (nie płaci go, bo realizuje program naprawy) wyniósł w 2018 r. aż 68 proc. To jeden z nielicznych banków, których przychody spadły, a koszty urosły.
Foto: GG Parkiet
Polskie banki znane są ze skrupulatnego pilnowania wskaźnika kosztów do przychodów (C/I), szczególnie po wprowadzeniu w 2016 r. podatku od aktywów, który natychmiast podniósł tę miarę efektywności i pochłonął około jednej piątej ich zyskowności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zysk Aliora w I kwartale 2025 r. wyniósł 476 mln zł. To znacznie mniej niż rok temu i wyraźnie mniej od prognoz analityków.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Praca Leszka Skiby, który stał na czele Banku Pekao do maja zeszłego roku, nie została dobrze oceniona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Przesądziło 105 mln głosów wstrzymujących się.
Wyższe składki na BFG podniosły koszty sektora. Ale niższe odpisy frankowe spowodowały, że zarobki banków w I kwartale tego roku mogły być nawet o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej – szacują analitycy.
Zgodnie z propozycją PFR, do akcjonariuszy Banku Pekao trafi 75 proc. zysku za miniony rok, a nie 50 proc. jak wcześniej planował zarząd.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Narodowy Bank Polski poinformował w sprawozdaniu rocznym za 2024 r. o stracie w wysokości 13,3 mld zł. To trzeci raz z rzędu, gdy bank centralny zakończył rok pod kreską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas