Szacowany przez Związek Banków Polskich wysoki koszt przekształcenia hipotek walutowych w złotowe, mający sięgać 60 mld zł, zainteresował UKNF i MF, skłaniając je do przyjrzenia się problemowi.
Audytorzy analizują
Dotyczy ona spodziewanego niebawem, korzystnego dla kredytobiorców walutowych, orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i kwietniowego wyroku Sądu Najwyższego. Ich decyzje mogą spowodować, że polskie sądy częściej będą orzekać na korzyć klientów, mogą decydować nawet o przewalutowaniu hipotek po kursie z dnia zaciągnięcia i pozostawieniu stawki LIBOR CHF.
Z naszych informacji wynika, że w piątek odbyło się w MF spotkanie z audytorami badającymi sprawozdania banków, podczas którego dyskutowano, kiedy i w jakim stopniu banki miałyby dokonywać odpisów aktualizujących wartość walutowych hipotek, w razie gdyby sądy częściej zaczęły wydawać niekorzystne dla nich wyroki. Do tej pory zwykle były korzystne, ale też mocno niespójne: w podobnych sprawach zdarzają się zupełnie różne wyroki.
MF potwierdza, że takie spotkanie faktycznie się odbyło, a jego celem było zapoznanie się z podejściem audytorów do wpływu opinii rzecznika generalnego poprzedzającej orzeczenie TSUE na przeglądy i badania sprawozdań finansowych banków. – Firmy audytorskie analizują obecnie bieżącą sytuację i możliwe scenariusze podejścia do badania sprawozdań – informuje MF.