Wierzę, że z początkiem września TGE będzie operacyjnie i instytucjonalnie gotowa do uruchomienia giełdowego obrotu gazem. Wprawdzie zatwierdzona instrukcja ruchu i eksploatacji sieci gazowej dla Gaz-System, która otwiera drogę do giełdowego obrotu gazem, formalnie wejdzie w życie pierwszego grudnia, ale to nie jest bariera do rozpoczęcia handlu. Obrót może zacząć się przed pierwszym grudnia, natomiast zawarte kontrakty powinny mieć termin realizacji od tego dnia. Ustalony termin wejścia w życie instrukcji Gaz-Systemu wynika stąd, że gazowe spółki zajmujące się dystrybucją muszą mieć określony prawem czas na dostosowanie swoich instrukcji ruchu i eksploatacji do tych regulacji.
URE chciało, aby animatorem na giełdzie gazu było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Czy już ustalono, na jakich zasadach będzie pełniło tę funkcję i ile surowca trafi na rynek?
To ustalenia, które są dokonywane pomiędzy PGNiG a giełdą.
Czy poza PGNiG ktokolwiek zgłosił chęć pełnienia roli animatora na giełdzie gazu?
Nie mam takich informacji. Animatorem rynku z natury rzeczy powinien być jednak podmiot o największym udziale w rynku.
Po uruchomieniu giełdy gazu miało nastąpić zniesienie obowiązku zatwierdzania taryf dla odbiorców instytucjonalnych z mocy prawa. URE chce w tej fazie zobowiązać podmioty o istotnym udziale w rynku do dokonywania obrotu na giełdzie. Projekt poselski mówi o tym, aby 15 proc. wprowadzanego do sieci przesyłowej gazu trafiało na giełdę, a URE o 70 proc. Czy jeśli ustawodawca nie przychyli się do waszej propozycji, to będzie podstawa do zniesienia obowiązku zatwierdzania taryf dla firm?