Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.12.2017 11:53 Publikacja: 24.06.2017 06:00
Akcje Kernela w tym roku przyniosły zaledwie jednocyfrowy zysk. Zdaniem analityków spółka ma jednak potencjał. Niedawno dokonała przejęcia, które zostało pozytywnie przyjęte przez rynek. Daje to szansę na poprawę wyników operacyjnych. Oprócz niskiej wyceny atutem Kernela jest dywidenda.
Foto: GG Parkiet
Papiery Gino Rossi przez większa część tego roku były omijane przez kupujących, ale w ostatnich tygodniach znów pojawił się na nie popyt. Spółka notuje zwyżki sprzedaży, co jednak było okupione spadkiem marży. Szansą są rosnące możliwości zakupowe Polaków.
Foto: GG Parkiet
Notowania producenta sody od marca są w odwrocie, tracąc w tym czasie blisko 25 proc. Głównym wyzwaniem dla spółki jest presja na ceny sody mająca związek z rosnącą podażą surowca na rynku. Z drugiej strony czynnikiem sprzyjającym są spadające ceny gazu ziemnego oraz węgla koksującego.
Foto: GG Parkiet
Akcje dewelopera od początku roku zyskały blisko 40 proc., co ma w dużej mierze związek z optymistycznymi oczekiwaniami rynku co do tegorocznych wyników. Zarząd spółki prognozuje wypracowanie 175–190 mln zł zysku netto, co oznaczałoby podwojenie zarobku z minionego roku.
Foto: GG Parkiet
Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek
Jeśli kierować się przede wszystkim wskaźnikiem C/Z dla prognozowanych zysków na 2017 r., polski rynek w dalszym ciągu wygląda atrakcyjnie. Ma to związek z niewygórowanymi wycenami i przede wszystkim z perspektywą poprawy tegorocznych wyników finansowych.
– Z uwagi na zachowanie się krajowego rynku akcji i zmiany prognoz wyników niektórych spółek krajowy rynek akcji wyceniany pod względem wskaźnika ceny do zysku stał się nieco bardziej atrakcyjny, niż miało to miejsce na przykład pod koniec I kwartału. Patrząc szerzej na pozostałe wskaźniki wyceny, takie jak cena do wartości księgowej czy prognozowana stopa dywidendy, polskie akcje są wyceniane dużo bardziej atrakcyjnie niż miesiąc temu, odnosząc się do porównywalnych rynków wschodzących i rozwiniętych. Podejrzewam, że może to skłonić zagranicznych inwestorów do ponownego zwiększenia zaangażowania w krajowy rynek – ocenia Kamil Hajdamowicz, analityk BM Banku BGŻ BNP Paribas.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas