Jak trwoga to do... rynku kapitałowego. Pierwszą i największą firmą, która zwróciła się do inwestorów o wsparcie, było CCC. Pozyskało z emisji ponad 500 mln zł, które pomoże grupie przetrwać czas ograniczeń pandemicznych.
Jest ryzyko, jest dyskonto
Emisje planują m.in. Selvita (na inwestycje i przejęcia), XTPL (na finansowanie dalszej działalności), Mabion (potrzebuje środków na działalność w obliczu przedłużającego się wprowadzania produktu na rynek) czy Inventionmed (na nowe projekty). Prezes AmRestu, pytany, czy spółka rozważa podniesienie kapitału, odpowiedział, że to temat, który musiałby zostać przedyskutowany przez radę dyrektorów, i jest pewien, że rozważa ona „wszystkie działania, jakie będą potrzebne". Akcjonariusze Atala mają zadecydować o kapitale docelowym, choć być może spółka nie skorzysta z niego, tak jak z poprzedniego uprawnienia. Kapitał docelowy chce też uchwalić Biomed Lublin. Pozbud robi emisję w związku z przejmowaniem firmy Agnes. Prace nad prospektem wznowił Polwax, który potrzebuje pieniędzy na spłatę części kredytu i na sfinansowanie inwestycji. Emisję przeprowadził już Brand24, odczuwający problemy z powodu pandemii.
– Dla części spółek zamrożenie gospodarki przyniosło nagłą utratę prawie całości przychodów, trudno tak funkcjonować. Wiele z tych firm wdrożyło restrukturyzację, porozumiało się z bankami finansującymi i kontrahentami i korzysta z dostępnych programów pomocowych. Realizujemy oferty i prowadzimy wiele dyskusji z klientami na temat potencjalnych emisji akcji i transakcji typu ABB, które mogłyby równolegle wspierać te działania – przyznaje Bartosz Kędzia, dyrektor w BM mBanku. Dodaje, że zainteresowanie nimi jest wzmożone, jednak jest ich mniej niż rynek początkowo spodziewał się o tej porze. – Więcej ofert o charakterze restrukturyzacyjnym możemy oczekiwać, jeśli okres zamknięcia gospodarki będzie się przedłużał. Należy też pamiętać, że w tego typu transakcjach inwestorzy oczekują istotnego dyskonta w stosunku do giełdowej wyceny, które musi im zrekompensować podwyższone ryzyko inwestycyjne – zaznacza Kędzia. Dodaje, że w BM mBanku obserwowana jest też nadal duża aktywność wśród inwestorów, zarówno finansowych, jak i strategicznych, przyglądających się notowanym spółkom pod kątem inwestycji lub ich przejęcia z uwagi na istotnie niższe wyceny. Broker pracuje nad kilkoma transakcjami tego typu.
BM PKO BP było globalnym koordynatorem w sprzedaży akcji CCC i XTB. – Sukces obu ofert o odmiennym charakterze dowodzi ożywienia w tym oknie transakcyjnym. Do tego dochodzi jeszcze zapowiadana oferta Mabionu, co wskazuje na dużą aktywność emitentów i inwestorów w tym kwartale – mówi Jan Rekowski, dyrektor w BM PKO BP.