Sytuacja na rynkach 20 listopada - podwyższone napięcie

Podwyższone ryzyko geopolityczne nie prowadzi do wzrostu zainteresowania walutami safe-haven, jak jen, czy frank, co może pokazywać, że rynki nie widzą realnego zagrożenia eskalacji i konfliktu NATO z Rosją w najbliższych tygodniach.

Publikacja: 20.11.2024 11:33

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Nie oznacza to jednak, że inwestorzy o tym szybko zapomną - chociażby dlatego, że kwestia dalszych relacji z Moskwą będzie przedmiotem medialnych spekulacji - w kontekście przejęcia władzy przez administrację Trumpa w połowie stycznia. Nadal kluczowe pozostaną, zatem kwestie makro. Ostatnie tygodnie przyniosły falę spekulacji, co do przyszłych ruchów FED i te raczej nie zmaleją - patrząc na nominatów Trumpa do objęcia głównych funkcji w nowej administracji, widać, że będą oni realizować punkty programu z kampanii wyborczej, które ekonomiści już określili jako przepis na podwyższoną inflację. Szanse na cięcie stóp przez FED w grudniu spadły ostatnio do niecałych 60 proc. , a rynek widzi spadek stóp do końca 2025 r. zaledwie o 75 punktów baz. To nadal jest przysłowiowa woda na młyn dla dolara.

Dzisiaj amerykańska waluta zyskuje na szerokim rynku. Pośród G-10 najgorzej wypadają jen i korony skandynawskie. Rynek zignorował lepsze dane o bilanse handlowym Japonii, które wskazały na odbicie eksportu. Nie widać też przełożenia oczekiwań, co do grudniowej podwyżki stóp przez BOJ (rynek wycenia 12 punktów baz.) na kurs jena. Z kolei słabość walut skandynawskich to efekt podbicia globalnego ryzyka, zwłaszcza geopolitycznego. Nad ranem otrzymaliśmy informacje z Ludowego Banku Chin - stopy procentowe nie zostały zmienione, co było zresztą oczekiwane. Juan jest stabilny. Najlepiej wypada dzisiaj brytyjski funt, co jest pokłosiem dzisiejszych danych o inflacji CPI z Wielkiej Brytanii - ta w październiku wzrosła bardziej, niż oczekiwano. W efekcie rynek daje jedynie 16 proc. szans na to. że Bank Anglii zetnie stopy procentowe w grudniu.

Kalendarz w środę jest ubogi w dane makro. Uwagę zwrócą zaplanowane wypowiedzi przedstawicieli ECB i FED i ...wyniki finansowe technologicznego giganta NVIDIA, jakie poznamy po sesji na Wall Street. Mogą one mieć duży wpływ na rynkowy sentyment.

EURUSD - kolejna próba?

W ostatnich dniach rynek EURUSD próbował wyjścia ponad poziom 1,06. Wczorajsze podbicie ryzyka geopolitycznego najbardziej uderzyło w europejskie aktywa, para EURUSD zeszła do 1,0522, ale później wróciła w okolice 1,06. Widać jednak, że próby wyjścia ponad ten rejon nie są na razie skuteczne. Dzisiaj notowania znów się osuwają w dół, co pokazuje, że szanse na złamanie minimum z zeszłego tygodnia przy 1,0495 wciąż pozostają duże. Na rynku zaczynają się już spekulacje o zejściu EURUSD w okolice parytetu (1,00), co może być wynikiem polityki Trumpa, która może doprowadzić do dużych problemów europejskiej gospodarki. Do tego dochodzą teraz ryzyka geopolityczne związane z nieobliczalnością Moskwy i "słabością polityczną" Europy.

DM BOŚ

Wykres dzienny EURUSD

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty może słabnąć
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Waluty
Złoty próbuje łapać równowagę po wczorajszych problemach
Waluty
Złoty nie taki nerwowy
Waluty
Turbulencje na rynku złotego
Waluty
Złoty cierpi przez dekret Putina. Dolar znów króluje
Waluty
Eurodolar na drodze do parytetu?